Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/66273/virtual/www/index.php:3) in /data/web/virtuals/66273/virtual/www/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Kateřina Konečná http://konecna.cz Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás a s Vámi. Sat, 16 Jun 2018 06:55:19 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.6 83655110 Reakce na článek v deníku Blesk http://konecna.cz/reakce-na-clanek-v-deniku-blesk/ Sat, 16 Jun 2018 06:55:19 +0000 http://konecna.cz/?p=7186 Podepsala jsem výzvu k vymazání čl. 11 z návrhu reformy autorského práva, především proto, že chci chránit svobodu projevu a šíření informací na internetu. Pokud zpoplatníme sdílení článů na sociálních sítích pomocí licencí, omezíme tak odkazy na články. Ty pak budou hromadně a plošně mazány. Běžný uživatel se tak k nim ani nedostane. Pokud někteří […]

The post Reakce na článek v deníku Blesk appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
Podepsala jsem výzvu k vymazání čl. 11 z návrhu reformy autorského práva, především proto, že chci chránit svobodu projevu a šíření informací na internetu.

Pokud zpoplatníme sdílení článů na sociálních sítích pomocí licencí, omezíme tak odkazy na články. Ty pak budou hromadně a plošně mazány. Běžný uživatel se tak k nim ani nedostane. Pokud někteří tvrdí, že čl. 11 je namířen proti Google, tak jak mi vysvětlí, že po zavedení stejného práva v SRN, ukončily všechny vyhledávačečinnost kromě Google news. Ten totiž dostal od vydavatelů bezplatnou licenci. Takže jeho postavení se tak paradoxně ještě posiíilo. A navíc nemůžu ignorovat desítky emailů, které mi denně chodí od českých občanů s výzvou k vymazání čl.11 a 13 z návrhu.

Nejsem tak v ničem proti ČR, ale bojuji za práva občanů a běžné uživatele internetu (tedy vás )!!! Ano nehájím vyšší zisky novinářů, ale svobodu na internetu a ano je to asi proti vůli šéfredaktorů médií, ale rozhodně pro zachování práva šíření informací nás všech.

The post Reakce na článek v deníku Blesk appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7186
Co se událo v kvetnu? http://konecna.cz/co-se-udalo-v-kvetnu-2/ Thu, 07 Jun 2018 09:01:53 +0000 http://konecna.cz/?p=7183 Na pravdu si člověk občas musí počkat. Od začátku finanční krize, která započala nezodpovědným chováním finančníků na Wall Street, levicové progresivní síly neustále tvrdily, že politika škrtů je krátkozraká a povede k vytvoření ztracené generace. Dnes i zástupci pravice chápou, že většina mladých se obává o svoji budoucnost a cítí se obětována ekonomických zájmům a […]

The post Co se událo v kvetnu? appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
Na pravdu si člověk občas musí počkat. Od začátku finanční krize, která započala nezodpovědným chováním finančníků na Wall Street, levicové progresivní síly neustále tvrdily, že politika škrtů je krátkozraká a povede k vytvoření ztracené generace. Dnes i zástupci pravice chápou, že většina mladých se obává o svoji budoucnost a cítí se obětována ekonomických zájmům a to právě kvůli škrtům. Díky za tuto pravdu, ale teď se omluvte těm mladým, kterým jste zkazili naději na život v prosperitě. Když už v tom budete, tak se nezapomeňte omluvit i důchodcům a všem těm, které jste nechali v těžké situaci napospas jejich osudu. Při čekání na omluvu od pravice vám přeji inspirativní čtení a hezký červen.

Máte zájem o můj newsletter? Napište mi email, že souhlasíte se zasíláním se zasíláním informačních emailů na info@konecna.cz.

Newsletter k přečtení zde.

The post Co se událo v kvetnu? appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7183
Nadace Rosy Luxemburgové http://konecna.cz/nadace-rosy-luxemburgove/ Mon, 04 Jun 2018 16:58:35 +0000 http://konecna.cz/?p=7180 Bylo mi ctí  se dnes zúčastnit otevření pražské pobočky Nadace Rosy Luxemburgové, která byla významná představitelka evropského socialistického a komunistického hnutí. Nadace v ČR působí několik let skrze své partnery a podařilo se jí položit základy pro vzájemnou komunikaci, dialog a programovou debatu na té části levice, která stála sice blízko levicových politických stran, ale […]

The post Nadace Rosy Luxemburgové appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
Bylo mi ctí  se dnes zúčastnit otevření pražské pobočky Nadace Rosy Luxemburgové, která byla významná představitelka evropského socialistického a komunistického hnutí. Nadace v ČR působí několik let skrze své partnery a podařilo se jí položit základy pro vzájemnou komunikaci, dialog a programovou debatu na té části levice, která stála sice blízko levicových politických stran, ale ne vždy se s nimi ztotožňovala. Právě v dialogu, vzájemném posilování a pomoci, bez toho, aniž by byla omezena nezávislost jednotlivých aktérů, vidím jeden z hlavních přínosů působení Nadace u nás a těším se na spolupráci nad konkrétními tématy i projekty. 

 

Můj projev:

Dobrý večer,

Milí soudruhu Gysi, milý soudruhu Ramelowe, milá paní ředitelko Gwiazdecka,

Vážení a milí soudruzi a soudružky, milí hosté,

 

jsem velice ráda, že vás mohu oslovit při příležitosti slavnostního otevření kanceláře Nadace Rosy Luxemburgové v Praze. Jsem zde jako zástupkyně strany, která je jednou z mála ve Střední a Východní Evropě, která se hlásí k radikální levici a zároveň zůstává relevantní politickou silou. Tím se nechci chlubit. Naopak, jde v našem regionu spíše o výjimku a o to větší máme odpovědnost za to, že se KSČM nejen na politické scéně udrží, ale že se také pokusí svou pozici posílit – jakkoli to za dnešní situace tak nevypadá. Proto vítám otevření kanceláře Nadace tady v Praze.

Začátek jejího působení se ale nedatuje k dnešnímu dni. Jak už bylo řečeno, Nadace zde působí několik let skrze své partnery a podařilo se jí položit základy pro vzájemnou komunikaci, dialog a programovou debatu na té části levice, která stála sice blízko levicových politických stran, ale ne vždy se s nimi ztotožňovala. 

Právě v dialogu, vzájemném posilování a pomoci, bez toho, aniž by byla omezena nezávislost jednotlivých aktérů, vidím jeden z hlavních přínosů působení Nadace. Jako europoslankyně jsem viděla, jak RLS společně s naší politickou frakcí GUE/NGL výrazně přispěla k tomu, že se před evropskou veřejnost dostalo téma mezinárodního obchodu, tehdy symbolizované smlouvami TTIP a CETA. Byl to právě tlak občanské veřejnosti, který Nadace podporovala, který nakonec donutil obsah smluv zveřejnit a významně tak zkomplikovat situaci těm, kteří chtěli vše dojednat za zavřenými dveřmi. Od té doby je obchodní politika pod drobnohledem evropské veřejnosti, a to díky také velkému úsilí a finanční podpoře vzdělávacích a informačních akcí, které se po celé Evropě díky Nadaci uskutečnily. Na nich vzniklo a několik let působilo skutečné evropské hnutí.

V České republice považuji za důležitý i druhý prvek práce, který Nadace a její partneři dělají: je to programová, nebo chcete-li ideová práce. Levice jako celek utrpěla řadu porážek. Kapitalismus jako by měl vždy navrch a vždy nás svou neosobní přímostí a chladným kalkulem porážel. Americký filosof a literární kritik Fredric Jameson napsal, že dnes je snadnější představit si konec světa než konec kapitalismu. Celý způsob, jak svět funguje, jako kdyby byl jediný možný. Jenže, jak správně zdůrazňovala Rosa Luxemburgová, je součástí historického materialismu také přesvědčení, že tato dravost a přirozenost kapitalismu vytváří také předpoklady, pro jeho překonání – a to nutně a nevyhnutelně. Samozřejmě, ten systém nezmizí sám, musíme se o antikapitalistickou alternativu zasadit. Nicméně z tohoto pohledu je politika levice politikou naděje – naděje v to, že svět může být postaven na spravedlnosti a rovnosti, že můžeme mít svět bez rasismu, sexismu a všech dalších forem útlaku, a zejména, že můžeme mít svět bez vykořisťování a námezdní práce.

Ona ideová práce, kterou jsem zmínila, je právě to, co nás může k takovému světu přiblížit. Já jsem politička, která se často setkává s nutností mít konkrétní odpovědi na otázky každodenního fungování společnosti. Bez ideového zázemí, bez ideové debaty, bez propracování systémových alternativ, se takové konkrétní odpovědi hledají těžko.

Levice potřebuje mluvit znovu o velkých věcech a zároveň přicházet z odpověďmi na konkrétní problémy. Vezměte si takové dva příklady. Na jedno straně potřebujeme nutně koncepční představu o tom, jak bude tak průmyslová země jako je ČR reagovat na digitalizaci, robotizaci a automatizaci práce. Taková analýza samozřejmě musí vycházet ze rozložení třídních sil ve společnosti a bude se v každém případě stavět za to, aby nové technologie znamenaly více volného času a více peněz pro pracující – a nikoli, jak to navrhuje Světová banka, liberalizaci zákoníku práce a snadnější propouštění. No a druhý příklad je zase něco konkrétního, např. že potřebujeme zapojit lidi bez domova do formování sociální politiky v oblasti bezdomovectví. Nemůžeme mít starý paternalistický přístup. Lidé musí mít reálnou možnost se zapojit do formování politik, které se jich týkají.

Pro mnohé naše partnery na západě je téměř neuchopitelné, jak vypadá a jak působí fenomén zvaný antikomunismus. Ano, všichni známe západní antikomunismus z doby studené války. Jenže ten středo a vychodoevropský je jiný. Je mnohem hlouběji prosáknutý do společnosti a zabraňuje tomu, aby se některé otázky vůbec pokládaly. Víte, když správně položíte otázku, tak už máte polovinu odpovědi. Levice zde tedy musí začínat téměř od píky, znovu si získávat společenskou důvěru, vyrovnat se s vlastními chybami, a to mluvím zejména o své straně, a v každodenní práci dokázat, že je schopná přispět k oné vytoužené změně.

A zde je funkce ideové a vzdělávací práce nezastupitelná. Vidím na levici mnoho velice talentovaných a schopných lidí. Vidím zde také mnoho lidí s obrovským nasazením – často jim ale chybí orientace v tom, co dnes u nás doma i ve světě děje. A není se pak čemu divit, když se tito lidé snaží pojmenovávat problémy a jednat na základě toho, co mají k dispozici. To jsou často jen zastaralé interpretace světových i domácích událostí, používají se příměry, které možná měly svoje oprávnění v první polovině 20. století, ale dnes už působí archaicky nebo rovnou směšně.

Letošní rok si připomínáme 50 let od revolučního roku 1968 a od Pražského jara. Duchem pražského jara byly dva motivy. Tím prvním byl motiv demokratizační. Josef Smrkovský, zvolený v dubnu 1968 předsedou Národního shromáždění, v svém projevu mluvil o právu shromažďovacím, právu na informace, právu sdružovat se atd. Demokracie a socialismus se měly organicky doplňovat a každému, kdo stojí na půdě socialismu měl být garantován plný rozsah demokratických práv jako na Západě.

Jenže existoval druhý i druhý motiv. Tím byl motiv modernizační, pokrokový, chcete-li. Tento rozměr ale levice do značné míry ztrácela, až jej úplně ztratila. Zůstala pak už jen obrana minulých vítězství a s tím nutně spjatý konzervativismus. Při vzpomínce na Pražské jaro tak chci zdůraznit, že právě idea pokroku, toho, že svět může vypadat jinak a lépe, že je možné překonat omezení, které nám současný společenský systém klade, ať už je to v otázkách sociálních, nebo kulturních či vědecko-technických, je možné.

Doufám, že spolupráce mezi naší stranou, Nadací a jejími partnery bude plodné a půjde tímto směrem. Já osobně a věřím, že i ostatní členové KSČM jsme k tomu připraveni. Už teď se těším.

 

The post Nadace Rosy Luxemburgové appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7180
Provádění strategie EU pro mládež http://konecna.cz/provadeni-strategie-eu-pro-mladez/ Thu, 31 May 2018 05:58:35 +0000 http://konecna.cz/?p=7158 Člověku jde mráz po zádech, když čte, že téměř třetímu každému mladému člověku ve věku mezi 18 a 24 lety hrozí v EU chudoba nebo sociální vyloučení. Smutná bilance politických šktrů, smutná bilance politiky pravice.

The post Provádění strategie EU pro mládež appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
Člověku jde mráz po zádech, když čte, že téměř třetímu každému mladému člověku ve věku mezi 18 a 24 lety hrozí v EU chudoba nebo sociální vyloučení. Smutná bilance politických šktrů, smutná bilance politiky pravice.

The post Provádění strategie EU pro mládež appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7158
Manipulace s počitadlem ujetých kilometrů u motorových vozidel http://konecna.cz/manipulace-s-pocitadlem-ujetych-kilometru-u-motorovych-vozidel/ Thu, 31 May 2018 05:57:47 +0000 http://konecna.cz/?p=7156 Manipulace s tachometry u motorových vozidel prostě musí skončit. Není na co čekat, když se tolik občanů stává obětí podvodů, kterým lze lehce zabránit.

The post Manipulace s počitadlem ujetých kilometrů u motorových vozidel appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
Manipulace s tachometry u motorových vozidel prostě musí skončit. Není na co čekat, když se tolik občanů stává obětí podvodů, kterým lze lehce zabránit.

The post Manipulace s počitadlem ujetých kilometrů u motorových vozidel appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7156
Provádění směrnice o ekodesignu http://konecna.cz/provadeni-smernice-o-ekodesignu/ Thu, 31 May 2018 05:57:05 +0000 http://konecna.cz/?p=7154 Podívejme se na to jakou krizi v současnosti prožíváe co se týče plastů. Při tom by stačilo tak málo. EKOdesign přináší skutečnou přidanou hodnotu co se týče úspor energie i zdrojů.

The post Provádění směrnice o ekodesignu appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
Podívejme se na to jakou krizi v současnosti prožíváe co se týče plastů. Při tom by stačilo tak málo. EKOdesign přináší skutečnou přidanou hodnotu co se týče úspor energie i zdrojů.

The post Provádění směrnice o ekodesignu appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7154
Spor o Marrákešskou deklaraci a pomoc Africe  http://konecna.cz/spor-o-marrakesskou-deklaraci-a-pomoc-africe/ Wed, 30 May 2018 18:00:06 +0000 http://konecna.cz/?p=7152 V minulém týdnu rozvířily politické vody informace, že Marrákešská deklarace může způsobit příliv migrantů z Afriky do České republiky. Situace se takto nemá, ale přesto stojí za to podívat se blíže na tento text. Kritizovat na něm je opravdu co.  Marrákešskou deklaraci podepsaly státy EU se státy Afriky a navazuje na již dříve přijaté deklarace a prohlášení […]

The post Spor o Marrákešskou deklaraci a pomoc Africe  appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
V minulém týdnu rozvířily politické vody informace, že Marrákešská deklarace může způsobit příliv migrantů z Afriky do České republiky. Situace se takto nemá, ale přesto stojí za to podívat se blíže na tento text. Kritizovat na něm je opravdu co. 

Marrákešskou deklaraci podepsaly státy EU se státy Afriky a navazuje na již dříve přijaté deklarace a prohlášení v rámci dialogu o migraci a rozvoji.

Nejdříve je třeba zdůraznit, že deklarace je nezávazná. Jenže proč by měl stát podepisovat i nezávazné dokumenty, které jsou problematické? Příště se kvůli podpisu na této deklaraci může Česká republika dostat pod mezinárodní tlak, aby podepsala závazný dokument s odkazem, že již jednou s podobnými principy souhlasila.

Marrákešská deklarace popisuje různé vhodné způsoby zacházení s migranty v různých situacích a obsahuje 5 částí.Všechny části by stály za zevrubné prozkoumání. Například  část 1, která se zabývá přínosy migrace pro africké země, se nepochopitelně věnuje otázce posílání plateb do zemí původu. Jakkoli je to palčivý problém, rozhodně není klíčový při debatě o rozvoji afrických zemí. Některé z částí jsou i velmi aktuální, jako část 4, která se věnuje nelegální migraci, a část 5, která se věnuje zpětnému vracení migrantů do zemí jejich původu. V textu se vydatně hovoří o posílení policie, soudů a dalších institucí. Všem nám je dlouhodobě jasné, že proti kriminálním organizacím, které pašují lidi, je třeba tvrdě zasáhnout, ať už se tak děje mezi Afrikou a Evropou nebo na území těchto dvou kontinentů, v textu však není  ani slovo o příčinách migrace, o vykořisťování a o úsilí, které mají partneři vyvinout, aby lidé nikam utíkat nemuseli. Hospodářská práva, nejsou vůbec součástí této deklarace.

Nejproblematičtější je druhá část dokumentu! Ta jasně deklaruje podporu legální migrace z Afriky. A vůbec celým dokumentem se vine přesvědčení, že migrace je žádoucí a pozitivní. Toto je ostatně dlouhodobá strategie Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky i mnoha evropských politiků.  Tuto část o legální migraci a mobilitě, jistě napsal někdo ze zástupců velkého průmyslu. Jde o podporu vzdělávání a získávání kvalifikací pro potřeby pracovního trhu jak v Evropě, tak v Africe. K tomu má být uvolněno co nejvíce překážek tak, aby pracovní síla mohla cestovat. Věta o lidských a sociálních právech je sice hezká, ale v praxi jde vlastně o výzvu k většímu vykořisťování pracovníků z Afriky.

Jenže musíme si klást otázku, co by mělo být pozitivního na migraci z Afriky do Evropské unie. Pro zjednodušení si migranty rozdělme do dvou kategorií. První jsou vzdělaní Afričané. Samozřejmě mnozí z nich dávají přednost klidnému životu v bohaté Evropě. Ale má být zájem EU i afrických států, aby tito lidé odcházeli z domovských zemí? Vysávání elit z rozvojových zemí podle mého soudu nepomůže ani rozvojovým zemím ani Evropě. Naopak naším zájmem má být jejich udržení v domovských zemích, aby pomohli rozvoji své země a zajištění její stability. Pak je tady druhá kategorie migrantů – nevzdělaná, často i negramotná. Je třeba se tedy ptát, co budou tito lidé v Evropě dělat? Jsou to lidé, kteří pocházejí i ze zcela odlišných kulturních podmínek. Evropské společnosti nerozumějí, tradice, zvyky a právní uspořádání mnohých evropských států jsou pro ně prázdným pojmem a jen s velkými obtížemi zde hledají uplatnění – někteří jej ani najít nechtějí. Tito lidé budou v Evropě nešťastní v horším případě, obrátí svou naštvanost proti Evropě. Navíc jsou pak pochopitelné i reakce většinové společnosti, neboť integrace takových migrantů je velmi problematická a často tito lidé žijí mnohdy ze sociálních dávek evropských zemí, což původní občany samozřejmě rozčiluje.

Výše uvedené jasně ukazuje, jak byli představitelé ČR opět nepřipraveni. Česká republika měla být podstatně více aktivní ve vyjednávání o Marrákešské deklaraci a nesouhlasit s takovýmto pojetím migrace z Afriky. Vyjádření ministra Metnara navíc jasně ukazuje, že moc netuší, s čím souhlasil. Není se ani čemu divit. Politika ANO je v tomto ohledu nejasná, jednou říká to, podruhé ono. Ministr Metnar zkrátka podlehl atmosféře vzletných slov na konferenci, která zakrývala pravou podstatu textu. Nicméně za to se ČR neschová – co je psáno, to je dáno. 

Politika KSČM jasně říká, že migrace musí být řešena spolu se sociálními a pracovními otázkami. Nechceme, aby byli lidé vláčeni tisíce kilometrů jen proto, že na tom mohou pašeráci a nadnárodní korporace vydělat. Africe je třeba pomoci, ale jak? Zde jsou čtyři návrhy, které by měli čeští i evropští politici vzít v potaz:

1)   Nevměšovat se do vnitřních poměrů afrických států nad nezbytné minimum, respektovat jejich kulturní odlišnosti a poskytovat pomoc zemím, které poskytnou svým občanům především sociální a ekonomická práva.  Již jsem několikrát uvedla, že se mi hnusí pojetí demokracie vyvážené na hlavních pušek a na raketách, což předvedly USA nejen v Sýrii, ale též s podporou Francie a Itálie i v Libyi. Znásilňování, vraždy, korupce a náboženský radikalismus zde převzaly vládu. Světový policajt způsobil chaos. V tomto kontextu je bizarní, když se v Evropském parlamentu zcela vážně debatovalo o dodržování práv homosexuálů v jedné ze zemí, kde se pravidelně opakují občanské války a hladomor.

2)  Zajistit africkým státům férový obchod, neboť jen tak mohou tyto země bohatnout. Nejde jen o to nemít cla na africké výrobky, ale také o to nezavalit dovozce haldou administrativních překážek, které zamezují dovozu zboží z tohoto regionu. V pořádku není, ani když v Evropě vypěstujeme přebytek nějaké zemědělské plodiny a vyvezeme ho do Afriky zadarmo jako rozvojovou pomoc. Tento postup EU už několikrát v minulosti přivedl místní africké zemědělce k bankrotu, protože ani s minimálními cenami nebyli schopni konkurovat, svou úrodu vyhodili a sami zchudli.

3) Poskytnout mladým Afričanům možnost vzdělání. Tyto země potřebují vzdělané elity schopné spravovat stát. Zároveň toto vzdělání by měli mít možnost získat přímo ve své zemi.

4) Technická pomoc – výstavba infrastruktury, budování přístupů k pitné vodě, výstavba škol, nemocnic.

Výše zmíněné náměty, jak pomoci Africe, ovšem často narážejí na zájmové skupiny v západní Evropě. Bohužel se tím otevírají dveře mocnostem, kterým jde především získání surovin a osud tohoto kontinentu je jim zcela lhostejný. Znovu opakuju postoj můj i KSČM – není možné, aby někdo rozvrátil země, vytěžil z nich bohatství a přehodil problémy na jiné (rozumějte evropské státy) – to Marrákešská deklarace opomíjí. Nezříkáme se odpovědnosti za podíl na rozvoji Afriky, ale ve středu našeho zájmu zůstane vždy český občan. A pro něj Marrákešská deklarace není pozitivním dokumentem.

 

The post Spor o Marrákešskou deklaraci a pomoc Africe  appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7152
Evropský apel odborů http://konecna.cz/evropsky-apel-odboru/ Tue, 29 May 2018 05:58:32 +0000 http://konecna.cz/?p=7150 V měsíci květnu mě velmi zaujala část projevu Vladimíra Dlouhého, současného prezidenta Hospodářské komory ČR, nového poradce prezidenta ČR Miloše Zemana a milovníka privatizací, ve které říká: »Nezpochybňujeme roli odborů. Přerostly ale přes hlavu jak politikům, tak zaměstnavatelům a možná i samy sobě. Vytvářejí zbytečné sociální napětí v zemi. Brání příchodu zahraničních pracovníků, vyhrožují zahraničním investorům.« […]

The post Evropský apel odborů appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
V měsíci květnu mě velmi zaujala část projevu Vladimíra Dlouhého, současného prezidenta Hospodářské komory ČR, nového poradce prezidenta ČR Miloše Zemana a milovníka privatizací, ve které říká: »Nezpochybňujeme roli odborů. Přerostly ale přes hlavu jak politikům, tak zaměstnavatelům a možná i samy sobě. Vytvářejí zbytečné sociální napětí v zemi. Brání příchodu zahraničních pracovníků, vyhrožují zahraničním investorům.«

Zakroutila jsem hlavou, když jsem otevřela e-mail a našla zprávu od Českomoravské konfederace odborových svazů o jejich vizi Evropy.

Apel

Dokument se jmenuje »Evropský apel« a volá po nutných reformách týkajících se zaměstnanců a podniků, konkrétně se týká otázky demokracie při práci, vymahatelnosti práv zaměstnanců, letter-box podniků, nutnosti spravedlivějšího a efektivnějšího systému korporátních daní a nutnosti implementovat závazná opatření týkající se sociální a environmentální odpovědnosti podniků. Odbory na rozdíl od jiných nezastírají, že EU má své problémy, a směle navrhují hned pět návrhů na změny. Jsem bytostně přesvědčena, že všechny odbory navrhované body mají za úkol snižovat sociální napětí po celé EU a jsou solidární i k pracujícím mimo EU.

Odbory kritizují, že Evropská komise je zaměřuje pouze na majitele, zatímco reálná ekonomika společně se zaměstnanci byla postupně zapomenuta. Důsledkem toho vzrostly výnosy na úkor mezd zaměstnanců už od 90. let 20. století. Zaměstnanci tvoří jádro každé společnosti: Zatímco akcionáři přispívají svým kapitálem, zaměstnanci přispívají svým časem, dovednostmi a celým svým životem, a proto je načase přehodnotit situaci více než 140 milionů zaměstnanců EU pracujících v různých společnostech. Zaměstnanci by měli mít právo volit své zástupce ve výboru tak, jak to funguje již v 18 z 28 členských států a ve 44 % největších společností v EU. Obecně vzato, práva odborů a rad zaměstnanců by měla být taktéž zlepšena.

Danové ráje

Evropský apel nezapomíná na téma, které považuji za velmi zásadní, a tím jsou daňové ráje. EU kvůli nim přichází o pětinu všech vybraných firemních daní, což ročně odpovídá 60 miliardám eur (některé další analýzy hovoří až o 190 miliardách eur ročně) a je v nich uskladněno sedm bilionů eur majetku. Dokument se správně ptá, jak je možné, že to obrovské množství uniklých informací o nekalých daňových optimalizacích nevedlo k nápravě situace. Z vyhledávání na stránkách Hospodářské komory mám naopak dojem, že tuto organizaci tak závažný celoevropský problém takřka vůbec nezajímá.

Rána vedle

Popravdě asi hlavně považuji za zarážející, že někdo, kdo chválí ve svém projevu rychlou privatizaci, nadává na odbory, že jsou to právě ony, kdo vytvářejí zbytečné sociální napětí v zemi. Je mým skromným názorem, že sociální napětí v zemi vyvolávají hlavně nízké mzdy, které souvisí s tím, že stát prodal takřka vše, co vlastnil, a nynější zahraniční majitelé neinvestují v České republice a už vůbec ne do spokojenosti svých zaměstnanců a peníze z české práce odvádí do zahraničí. Podle analytiků z Úřadu vlády se jedná o odliv cca 300 miliard korun ročně a podle odborů až 700 miliard ročně. Ale jistě, jeden z otců privatizace to přirozeně svede radši na odbory, které požadují důstojnou mzdu pro zaměstnance.

Osobně si velmi vážím práce jak českých, tak evropských odborů. Chápu, že pan Dlouhý by byl radši, kdyby si čeští byznysmeni mohli dělat, co chtěli – jako v divokých 90. letech, ale už jsme naštěstí dál. EU (a tedy i členské státy) musí být řízeny nejenom touhou po zisku pro majitele firem, ale i snahou o vytvoření solidární společnosti, ve které nedochází k sociálním pnutím. Když chce někdo spravedlivější mzdu, zvyšuje tím sociální napětí v zemi? Není to spíše tak, že to dělá ten, kdo brání očividně nespravedlivé dělení (respektive nedělení) zisku?!

Text byl vytvořen pro rubriku Evropa zleva deníku Haló noviny. 

The post Evropský apel odborů appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7150
Plýtvání potravinami http://konecna.cz/plytvani-potravinami/ Mon, 28 May 2018 08:01:47 +0000 http://konecna.cz/?p=7161 V Evropě se ročně zbytečně vyhodí několik milion tun potravin. I u nás v ČR to musíme začít řešit. Plýtváte potravinami?  

The post Plýtvání potravinami appeared first on Kateřina Konečná.

]]>

V Evropě se ročně zbytečně vyhodí několik milion tun potravin. I u nás v ČR to musíme začít řešit. Plýtváte potravinami?

 

The post Plýtvání potravinami appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7161
Jak Česko zvládá péči o děti se závislostmi na návykových látkách http://konecna.cz/jak-cesko-zvlada-peci-o-deti-se-zavislostmi-na-navykovych-latkach/ Sat, 26 May 2018 08:03:41 +0000 http://konecna.cz/?p=7163 V Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského se 24. 5. 2018 konala celostátní odborná konference na téma PŘÍSTUPY V DĚTSKÉ ADIKTOLOGICKÉ PÉČI, tedy péči, která se zaměřuje na děti a dorost se závislostí na návykových látkách. Této problematice závislostí se dlouhodobě věnuji a podporuji odborné vzdělávací programy i odbornou mezirezortní spolupráci v této oblasti. Úlohou […]

The post Jak Česko zvládá péči o děti se závislostmi na návykových látkách appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
V Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského se 24. 5. 2018 konala celostátní odborná konference na téma PŘÍSTUPY V DĚTSKÉ ADIKTOLOGICKÉ PÉČI, tedy péči, která se zaměřuje na děti a dorost se závislostí na návykových látkách. Této problematice závislostí se dlouhodobě věnuji a podporuji odborné vzdělávací programy i odbornou mezirezortní spolupráci v této oblasti. Úlohou nás politiků je vytvoření legislativního rámce pro umožnění efektivní spolupráce všech subjektů, které do péče o závislosti zasahují, a to je jak ministerstvo zdravotnictví, tak ministerstvo práce a sociálních věcí a také ministerstvo školství. Práci zařízení, která se věnují závislostem na psychotropních látkách i jiným druhům závislostí je třeba co nejvíce usnadnit a nikoli ji přemírou vzájemně nekompatibilní administrativy a předpisů komplikovat.

The post Jak Česko zvládá péči o děti se závislostmi na návykových látkách appeared first on Kateřina Konečná.

]]>
7163