Page title

15
Čvc
Řekové nejsou jediní viníci krize. 
Řekové nejsou jediní viníci krize. 
  • Kateřina Konečná
  • 462 Views
  • 0 Komentářů
  • Bez tagu

Nemohu souhlasit s prezidentem Zemanem s vykreslováním Řecka jako jediného viníka současné krize. Ani srovnání s Irskem a Portugalskem není správné. Irsko utrpělo jednorázovou bankovní krizi, ze které je možné se dostat snáze. Portugalsko v menší míře má stejný problém jako Řecko a problémy nepřekonalo a státní dluh tam stále roste.

Příčiny krize jsou hlubší než pouhý nepořádek v hospodaření řeckého státu.

Od počátku vstupu Řecka do eurozóny bylo jasné všem, že Řecko neplnilo podmínky vstupu. Zahraniční banky půjčovaly, aniž by si připouštěly, že dluhy výrazně naskakují. Řecko posledních 5 let výrazně šetřilo, ovšem léčba naordinovaná věřiteli uvrhla zemi do ještě větších dluhů, nezaměstnanosti a hospodářského propadu.

Německo a další země a věřitelé se nemohou vylhat, že to nevěděli. Nyní by věřitelé i ti, co se podíleli na tomto rozhodnutí, měli nést svou odpovědnost.

Proto mě ve vyjádření pana prezidenta chybí postoj k příčinám krize a minulým doporučením věřitelů, která se evidentně neosvědčila. Jistěže jedním z řešení je vystoupení Řecka z eurozóny, ale nelze takto doporučovat jeho „vyhození“ z eurozóny, protože tam mají nepořádek.

Souhlasím s kritikou, že by Česká republika neměla platit za dluhy Řecka, to by si měly vyřešit státy eurozóny samy a nemohou o tom rozhodovat bez nás.

Jsem poslankyně – díky vám, pro vás a s vámi.