Warning: fread() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/66273/virtual/www/index.php on line 3

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /data/web/virtuals/66273/virtual/www/index.php on line 3

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /data/web/virtuals/66273/virtual/www/index.php:3) in /data/web/virtuals/66273/virtual/www/index.php on line 3
Rozhovor s europoslankyní za KSČM Kateřinou Konečnou - Kateřina Konečná | Kateřina Konečná

Page title

09
Dub
Rozhovor s europoslankyní za KSČM Kateřinou Konečnou
Rozhovor s europoslankyní za KSČM Kateřinou Konečnou
  • Kateřina Konečná
  • 80 Views
  • 0 Komentářů
  • Bez tagu

Interview Plus, ČRo Dvojka 9. 4. 2018

 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Paní europoslankyně, jak se teď KSČM postaví k dalším jednáním o nové české vládě? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Úplně stejně, jak se k nim stavěla do teď. My jsme vždy tvrdili a myslím si, že i to půlroční jednání prokázalo, že KSČM nejde o posty. KSČM jde o to, dostat co nejvíce svých programových priorit do programového prohlášení vlády, potažmo do programu vlády tak, aby byly realizovány. A nám jde opravdu o to, aby hlavně v tuto chvíli Česká republika už konečně měla nějakou stabilní vládu, která v ideálním případě bude mít levicový program a bude schopna naplňovat požadavky občanů. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Zklamalo vás to, že tedy ztroskotalo koncem minulého týdne jednání hnutí ANO a ČSSD o vládě, kterou vy, jako komunisté jste měli v české sněmovně tolerovat? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Tak samozřejmě byť já si o sociálních demokratech tak úplně nemyslím, že jsou tou klasicky levicovou stranu, tak těch levicových témat spolu máme společných hodně. Koneckonců ukázaly to i ty jejich a naše priority, které v řadě oblastí byly téměř totožné. A musím říct, že jestli mě zklamalo, je to vůlí sociální demokracie, toho, co udělala. Troufnu si říct, že možná se zalekly spíš svého vlastního vyhlášení referenda, než čehokoliv dalšího. Ale to, co já bych tam viděla jako velký rozdíl, mezi Komunistickou stranou Čech a Moravy a sociální demokracie právě to, že oni možná příliš mnoho času trávili nad tím, kdo bude obsazovat jaké funkce a ne tak úplně nad tím, co by mělo být v tom programu pro občany České republiky. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Není to důležité, když zástupce hnutí ANO i ČSSD oznamovali tuším ve středu, minulý týden tomu tak bylo, že na programu je shoda? Že na programových věcech se shodli a teď jde o to, jak budou rozděleny jednotlivé resorty, nebo, že tehdy šlo o to, jak budou rozděleny jednotlivé resorty. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Já si myslím, že by to nemělo hrát u relevantní politické strany, která se nebojí odpovědnosti a možná i toho, že nemusí mít přímo své lidi na jednotlivých ministerstvech tak zásadní roli. Pokud se tedy shodli na programu, tak se sociální demokracii divím, že to zabila na tom, kdo bude sedět na jakém ministerstvu, případně jaké ministerstvo dostanou. Já si opravdu myslím, že v České republice je například i velká řada odborníků a my to říkáme dlouhodobě i například zcela konkrétně o ministerstvu spravedlnosti, kde bychom měli dát lidi, kteří možná se neprofilují z žádné politické strany, ale jsou to opravdu relevantní odborníci, lidé znalí té problematiky a byli by schopni do toho vlaku naskočit téměř okamžitě, protože to, co se ukazuje je, že půl roku vlády v demisi vlastně znamená pouze výlety vlády po republice a slibování velmi často nemožného, nebo toho, co měli už dávno udělat. Ale těm lidem chybí to zásadní. To znamená to, abychom se podívali na zdravotnictví, na důchody, na zvyšování minimální mzdy a to vláda v demisi prostě je evidentní, že není schopna dělat a možná ani nemůže dělat,protože v poslanecké sněmovně nemá podporu. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
No zatím přece nepředkládá zákony i sněmovně, ale mluví o tom zástupci vlády, že se snaží vládnout, že prostě exekutivně vše funguje, že spravuje tuto zemi vláda. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
No já zrovna ,když jsem jela dneska na tento rozhovor, tak jsem poslouchala, jak vláda je někde v Královohradeckém kraji a pan ministr Ťok tam slibuje opět nějaký další kus dostavby dálnice. Pan mistr Ťok je ministrem pět let a já se ptám pokaždé, když někam vyjíždí, něco dalšího slibuje, co tedy dělal těch pět let. Je evidentní, že to prostě.. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Tak není ministrem úplně 5 let, před ním byl ještě pan Prachař. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Nebo, možná 4 roky, to je ale úplně jedno v tomhle kontextu. Prostě je evidentní, že některé sliby se slibují, nechci říct blázni se radují, ale já bych byla radši, kdybychom začli dělat tu reálnou politiku a k tomu tu poslaneckou sněmovnu prostě potřebujete. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Vy jste zmínila paní europoslankyně před chvílí, že sociální demokracie podle vás není klasická levicová strana. Hnutí ANO tedy je levicovou stranou, když jste mluvila o tom, že pro vás je důležité prosazovat prvky levicového programu do případného programového, nebo vládního prohlášení? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
To si vůbec nemyslím. Já si myslím, že hnutí ANO tím klasickým pravolevým systémem vůbec ukotveno, ale bylo /nesrozumitelné/, nebo je vítěznou stranou a my respektujeme vítěze voleb a hlavně je stranou, která je ochotna jednat o těch požadavcích, které KSČM má, ať se to týká zákona o referendu, ale i v těch sociálních věcech a zvyšování minimální mzdy, valorizaci důchodu a v tu chvíli přebírá ten levicový program a pokud mají být komunisté ti, kteří donutí vládní, nebo vítěznou stranu, aby dělala a naplňovala levicový volební program, tak já s tím rozhodně nemám problém. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Nejde proti idejí, možná smyslu KSČM, že byste tolerovali vládu, vedenou druhým nejbohatším Čechem, velkým kapitalistou, teď to myslím bez jakéhokoliv pejorativního označení, ale prostě Andrejem Babišem, který vlastnil, než ho převedl do svěřeneckého fondu obrovský holding AGROFERT? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Já se nechci bavit o idejích. Já si myslím, že lidé v České republice potřebujou vládu a my jsme tady 25 let předkládali velkou řadu návrhů zákonů, které nám byly shazovány jenom proto, že je předkládali komunisté. Pokud je zde strana, která je ochotna přijmout naše programové priority tak, aby to zlepšilo situaci občanů České republiky, tak budu jednat, si troufnu říct téměř s kýmkoliv. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
I tedy s druhým nejbohatším Čechem a bývalým majitelem obrovského holdingu? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Pokud bude mít nejen ve svém programovém prohlášení, ale i samozřejmě v nějaké dohodě o spolupráci se zcela jasným a to já tvrdím, že je navíc, a nebo že bychom měli chtít navíc i se zcela jasným vymezením toho, do kdy a jaké konkrétní kroky bude konat to, že se například budou valorizovat důchody, že se zvedne minimální mzda, že bude přijat zákon o obecném referendu, že bude zrušena karenční doba a tak dál a tak dál, tak v tu chvíli si myslím, že jednám za deset milionů obyvatel téhle republiky a pokud jim to pomůže, tak jsem ochotna přistoupit i na ten velmi, když to takto zkratkovitě řeknete velmi složitý. Samozřejmě koncensus, který to může znamenat do budoucna. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Josef Skála místopředseda KSČM po jednání pátečního ústředního výboru KSČM řekl a teď cituji jeho slova ČSSD také překročila určitou čáru. Problematické kauzy jsou historicky i na její straně, nejen na straně pana Babiše. Tak mě prosím opravte, pokud ta slova čtu špatně, ale znamená to, že tedy vnímáte určitý díl viny i na straně sociální demokracie za ten krach jednání mezi hnutím ANO a sociální demokracií? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Určitě. To jsem řekla hned na začátku. Sociální demokracie se podle mého názoru a podle toho, jak jsem měla možnost to stejně, jako vy zvenku sledovat, já jsem u těch jednání nebyla, tak se určitě příliš zaměřila právě na ty posty, ale to je právě to, o čem mluvím. Že jestliže mám napravovat stav, který tady zanechaly vlády a nejenom ČSSD, ale i ODS, Kalousek a další, a někdo je zde partner, který je ochoten a schopen to s námi napravit, tak do toho prostě půjdu a to, že má ČSSD máslo na hlavě, to je určitě úplně evidentní, protože to není pouze kauza /nesrozumitelné, koneckonců možná ta samotná bitva o to, pro obě strany velmi strategické ministerstvo vnitra ukázala, jak si někteří chtějí zamést prostě své problémy v jednotlivých resortech a teď bych řekla, že obě strany jsou na tom, z těch, které se na tom domlouvaly velmi podobně. Proto my tvrdíme, že klidně budeme se bavit o nestranících a odbornících. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Chápu to správně paní europoslankyně, že tedy komunistům je momentálně bližší, ať už programově, nebo i personálně hnutí ANO, než sociální demokracie? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
To bych neřekla, protože hnutí ANO téměř nemá žádný relevantní program, za který by dlouhodobě bojovalo. Všichni víme, jak to ty poslední 4 roky fungovalo. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Andrej Babiš tvrdí, že ANO, že má vizi pro tuto republiku. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Andrej Babiš má určitě vize, ale Andrej Babiš tu vizi také velmi často několikrát týdně mění, ale to není nic špatného. Proto říkám, pokud se dohodneme na tom, že v programovém prohlášení budou naše priority a že k tomu programovému prohlášení vzejde i dokument, který vlastně definuje do kdy a jakým způsobem ty priority budou splněny, to je velmi důležité, že to nezůstane pouze na papíře, protože já jsem byla poslankyní a vím, jak programové prohlášení velmi často nebyly vůbec naplňovány, tak se domnívám, že je to dobrá cesta pro budoucnost naší země. A to, že se sociální demokracií ale máme totožné priority ve většině oblastí, jako je například karenční doba zálohové výživné, jako je například valorizace důchodu a tak dál a tak dál, to je samozřejmě faktem. Na druhou stranu sociální demokracie neprokázala, že by tyto své priority, které dnes za priority považuje byla ochotna za stejnou razanci prosazovat ve chvíli, kdy měli premiéra a mohli to ve vládě dělat. Vždyť koneckonců byla to právě sociální demokracie, která zákon o zrušení karenční doby smetla ze stolu ve třetím čtení v minulém volebním období a byl to návrh zákona KSČM a takovýchto příkladů bych našla několik. Takže jestliže se sociální demokracie teď vzpamatovala, uvědomila si, co je levicová politika, tak určitě jsme schopni s nima tuto věc dělat. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Kateřina Konečná europoslankyně za KSČM je mým dnešním hostem v Interview plus. Paní europoslankyně, podle vašeho předsedy Vojtěcha Filipa ta koaliční jednání mezi ANO a ČSSD nemusela zkrachovat, pokud by komunisté byli přizváni, pokud by se jednalo ve třech, tak komunisté podle Vojtěcha Filipa mohli hrát roli určitého mediátora. Není to přece jenom ale přecenění role KSČM a vylepšení jakéhosi mediálního obrazu? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Já zaprvé musím říct, že nejsem členem vyjednávacího týmu a neúčastním se aktivně těch jednání, takže nevím, v jaké fázi ty jednotlivá jednání jak se sociální demokracií, tak s hnutím ANO byli v ten minulý týden. Z druhé strany pokud se mají dohadovat tři, měli by u toho stolu vždy sedět tři a já jsem úplně nepochopila, proč hnutí ANO i sociální demokracie odmítaly to, abychom ve chvíli, kdy jsme našli i ty programové průniky, jednali jako tři partneři, stejně rovní partneři, kteří si dají ty noty do budoucna a to, jakým způsobem to chtějí do budoucna dělat. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Jenom pardon, byli byste stejně rovní partneři, když hnutí ANO a ČSSD by byly přímo ve vládě, ale KSČM by vládu v uvozovkách jenom tolerovaly? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Tak ve chvíli, kdy to v uvozovkách jenom tolerovaly znamená, že ta vláda dostane důvěru a že tam budou ty programové priority, tak si myslím, že bychom si neměli hrát na to, kdo má v tu danou chvíli víc a myslím si, že KSČM mnohokrát dokázala i například když se podívám na činnost v krajských zastupitelstvech a podobně, že umí být tím mediátorem. Umí být tou převodní pákou, kdy se daleko více akcentují právě ty programové věci a troufnu si říct, byť znovu říkám, nebyla jsem u těch jednání, že v tomto má Vojtěch Filip pravdu a věřím mu, že bychom byli schopní být tím, kdo by dokázal, snad, doufám, k tomu jednacímu stolu ty lidi přivést. Teď je nicméně jeden jediný člověk, který to může udělat a to je prezident republiky. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Čili podle vašeho názoru teď roste role prezidenta do té situace by se prezident Zeman aktivně měl zapojit? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Já ho k tomu dokonce vyzývám, protože v tuto chvíli si myslím, že to bez pana prezidenta republiky, který má v rukou ten druhý pokus, který má v rukou to, koho bude reálně jmenovat předsedou vlády a který má samozřejmě v rukou to, že z pozice svého úřadu je schopen ovlivňovat to dění, tak si nedovedu představit, že najdeme nějaké schůdné řešení. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Váš předseda Vojtěch Filip podle našich informací dnes míří na schůzku s panem prezidentem Zemanem. Víte pane europoslankyně co by spolu měli probírat? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Nevím, já vím, že ta schůzka byla na tento týden naplánovaná, ani se přiznám nevím, že je v tuto chvíli a určitě si myslím, že to nicméně bude právě to, co Vojtěch Filip probírá velmi často s panem prezidentem a to je to pokračování těch jednání a to, jak třeba pan prezident tu situaci vidí a jakým způsobem by viděl to východisko k tomu odblokování teď zrovna v tuto chvíli té patové situace. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Pokud se ta informace potvrdí, není podivné, že předseda KSČM se sešel s prezidentem ještě dříve, než Andrej Babiš, který se s ním má sejít zítra večer? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Spíš to možná ukazuje na to, že pan prezident pochopil tu svou roli a že chce vyjednat velmi aktivně a ve chvíli, kdy dneska vláda zasedá v Královohradeckém kraji, tak se asi dost těžko pan premiér zúčastnit schůzky s panem prezidentem a předpokládám, že náš předseda Vojta Filip si ten čas udělal ve chvíli, kdy byl o tu schůzku požádán. Takže já bych v tom neviděla nic špatného, prostě je to pouze o tom, že pan prezident chce být podle mého názoru velmi aktivní a je to v pořádku, protože on je teď tím tvůrce toho, co bude do budoucna a to, jak si zve koho, tomu bych vůbec nepřikládala žádný význam. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Pár dní před krachem těch koaličních jednání Vojtěch Filip pro média řekl, že by komunisté měli mít své zástupce v různých státních podnicích, nebo dozorčích radách, nebo že i politické strany by měly nominovat své zástupce do mediálních rad. Znamená to tedy pro vás neúspěch, když ta koaliční jednání prozatím zkrachovala, že nebudete míti vliv na tyto pozice jako KSČM? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Vůbec to neznamená neúspěch. Je to jenom do budoucna to, co jsme chtěli otevřít a my to budeme otvírat ať už ty jednání budou pokračovat, nebo zkrachují, protože si prostě myslíme, že ve státních podnicích by měli mít ne komunisté, ale jednotlivé politické strany své zástupce. Ono se ukazuje, že je to velmi často taková ta pojistka toho, aby vlastně ty jednotlivé strany včetně opozičních věděly co se tam děje. Když se podíváte na ČS a na další řadu státních podniků, tak velmi často ta rozhodnutí jsou dělána někým bez toho, aby ti politici o tom byli informováni mohli zareagovat a my jsme jako politici a politické strany a poslanci České republiky a senátoři jsou zodpovědní za to a měli by být zodpovědní za to, jakým způsobem se se státními podniky nakládá a proto, aby mohli být zodpovědní potřebujou relevantní informace. Takže se jedná pouze o návrh, kdy se nejedná o to, aby komunisté měli, ale aby všechny politické strany opoziční i koaliční byly zastoupeny tak, jak to známe například u správní rady VZP, kde se ukazuje, že je to v podstatě velmi správně, protože ve chvíli, kdy dochází k některým problémům, tak ty politické strany mají ty informace a jsou schopné se relevantně rozhodovat například v tom, jakým způsobem budou předkládat návrhy zákonů, nebo budou nadále postupovat. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Není to paní europoslankyně při vší ústě jenom alibistická výmluva pro to, abyste dosadili své lidi do důležitých pozic? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Není to alibistická výmluva. Je to právě o té kontrole, kterou vlastně která byla odebrána politickým subjektům. My si myslíme, že by měla být vrácena 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Odebrána kým, nebo kdo tu kontrolu má? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Tak tu kontrolku dneska mají různé dozorčí a správní rady a jsou tam jmenováni lidé většinou z pozice vlády a ta vláda má nějaké složení a my se domníváme, že tak, jak jsme to například dokázali právě u té správní rady VZP, že je správné, aby ty lidi byli z jedné části určitě voleni i v rámci například poslanecké sněmovny, nebo nominováni jako zástupci jednotlivých politických skupin. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Ale vláda vzejde z poslanecké sněmovny, která je přímo demokraticky volena občany této země, tak není to v pořádku tento způsob? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
To ano, ale ta vláda je koaliční, nebo byla vždy nějakým způsobem koaliční a když si vezmete, kdo v této republice vládl a jak byly například dozorčí a správní rady jednotlivých státních podniků obsazovány za posledních 25 let, tak se neukazovalo, že by byla snaha opozici, nebo tomu, kdo zrovna není v té vládě odkrývat karty. A já si myslím, že je to špatně, protože jsou to státní podniky občan České republiky, nebo státní podniky, které mají rozhodovat ve prospěch občanů České republiky a ve chvíli, kdy je jenom velmi úzká skupina, která vlastně tuší, co se tam děje, tak je to chyba a rozhodně říkám, že si nemyslím, že ve chvíli, kdy by ta jednání v tuto chvíli zkrachovala, tak že by tento náš návrh nebyl nadále předkládán našim poslaneckým klubem i do budoucna, ať už budem v té koalici, nebo v té opozici. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
A když paní europoslankyně mluvíte o té kontrolní roli opozice, tak neměla by opozici připadnout místa vedoucích, nebo respektive předsedů sněmovních kontrolních komisí, jak to požaduje opozice v poslanecké sněmovně? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Já se přiznám, že jsem u těch jednání v tom současném volebním období nebyla. Ale z informací, které mám bylo rozhodnuto a ta jednání trvala poměrně dlouho, někdy do toho prosince, že si ty strany nějakým způsobem rozdělily ty kontrolní posty. To, že některé vůbec vlastně nechtěly být ve vedení těch jednotlivých výborů, jako například mandátového a imunitního, kdy z první vlastně o ten výbor neměl téměř nikdo zájem, až ve chvíli, kdy se pochopilo o co jde a jaké kauzy se tam budou moc řešit, tak se někteří probrali. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Jenom to, zajímá mě spíš váš názor obecně, na ten princip. Mluvíte tady o kontrolní roli opozice, třeba v dozorčích radách, tak mě zajímá váš názor na to, zda by opozice ve sněmovně neměla už jenom principiálně vést sněmovní kontrolní komise. A víte, že možná narážím i na kontrolní komisi pro generální inspekci bezpečnostních sborů. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
To určitě, já s tím jakoby nemám problém, já jsem to vždy podporovala na té nižší úrovni, kde jsem měla možnost do toho zasahovat, aby opozice měla například kontrolu nad kontrolním výborem města, nebo kraje. Z druhé strany ve chvíli, kdy nemáte dáno vlastně zcela jasnou linku mezi opozicí a koalicemi do dneška netušíme, co a kdo vlastně v té opozici a koalici možná za pár týdnů bude, tak se ty posty nějakým způsobem rozdělovaly a nikdo v době, kdy se například komunisté žádali o post předsedy kontrolní komise GIBSu nepožadoval, že by tento post chtěl. Prostě se považovaly jiné komise za důležitější, já to respektuju, bylo to politické rozhodnutí 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Ale kdy se pak hlasovalo personálně, tak tam byly zástupci pirátů, nebo ODS, kteří kandidovali na post předsedy u komise pro kontrolu GIBS. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Ale to bylo až poté, co se vlastně zvrhlo v tu kauzu, kdy se vytvořil ze Zdeňka Ondráčka nějaký odstrašující případ. Ve chvíli, kdy se v listopadu tuším týden po volbách poprvé potkaly jednotlivé politické kluby a ty jednání pokračovaly a teď mě neberte úplně přesně za slovo, já jsem u nich neseděla, snad Vánoc, tak tam došlo k zcela jasnému rozdělení a nikdo nerozporoval, že by komunisté měli mít šéfa GIBSu. A ani nikdo si nenárokoval, že by to mělo být jinak a že by o to místo stál například víc, než o šéfa komise já nevím BIS, nebo něčeho podobného. To je prostě o tom, jak si ty strany priority nastaví a mě to opravdu jako strašně vytáčí, když potom poslouchám zástupce, starostu topky a další, kteří například u mandátového a imunitního výboru se naráz probrali a říkali no ale my vlastně můžeme mít jenom jednoho předsedu výboru a i když bychom měli mít tu kontrolní funkci, tak pro nás je daleko důležitější prostě jiný výbor, než ten kontrolní. Tak já ale ve chvíli, kdy to nepožadují, tak jim to přece nemůžu vnutit a nemůžu říct dobře, tak vy teď prostě za každou cenu musíte mít ten kontrolní, když jejich prioritou je něco jiného. To je o tom vyjednávání a ta vyjednávání byla čistá, byly férové, prostě se to takto dohodlo, všemi partnery v poslanecké sněmovně. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Vždyť vy jste u těch vyjednávání jak jste řekla nebyla, tak mě ale zajímá váš pohled paní europoslankyně prosím z vnějšku, jako významné představitelky KSČM na to, jak podle vašeho názoru funguje v poslanecké sněmovně ta v uvozovkách hlasovací mašina hnutí ANO, KSČM a SPD, o které také opozice mluví, že je to v podstatě taková neformální koalice, která v těch personálních věcech prosadila řadu věcí v poslanecké sněmovně od voleb. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Tak naší prioritou od voleb bylo, když už jsme tak nějak tušili, že to s tou vládou nebude úplně jednoduché, protože nám voliči rozdali karty, které musíme respektovat, musíme s nima hrát, ale není jednoduché najít tu většinu, tak bylo alespoň to, aby poslanecká sněmovna jako orgán začala fungovat. Ve chvíli, kdy se některé požadavky některých těch takzvaně pravicových stran prostě staly zcela nereálnými a vlastně nechtěly tu situaci odblokovat, tak ano, našli jsme partnery, kteří odblokovat chtěli a došlo k tomu, že, nevím jestli je to hlasovací mašinerie, ale že většinou v poslanecké sněmovně jsou ty věci týkající se například personálií, nebo kompetencí jednotlivých výborů, či komisí, prostě schvalovány a já na tom nevidím nic špatného. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
A podle vás to odblokovalo tu situaci ve sněmovně? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Tak určitě, protože kdyby to komunisté neudělali, tak možná do této chvíle nemáme pořádně zvoleno ani vedení poslanecké sněmovny a ty výbory nejsou schopny fungovat, protože nemají své předsedy. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Omlouvám se, že vám vstupuji do řeči, říká Kateřina Konečná europoslankyně za KSČM, která je mým dnešním hostem v Interview Plus. Paní europoslankyně, já jsem zmínil také v úvodu, že vy na sjezdu v KSČM v druhé půlce dubna budete kandidovat na post předsedkyni strany a proti vám budou kandidovat mimo jiné Vojtěch Filip, stávající předseda, nebo místopředseda Josef Skála. Bude se hrát teď na sjezdu KSČM o to, jaké křídlo komunistů zvítězí, jaké křídlo bude mít tu největší podporu a obsadí post předsedy? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
To si nemyslím. My jsme samozřejmě ten náš volební výsledek v říjnu tohoto roku byl pro řadu z nás velkým šokem a zklamáním a tehdy ústřední orgány strany rozhodly, že by bylo dobré se zamyslet nad tím, kdo personálně povede KSČM do budoucna, ale že by to bylo vítězství nějakého křídla, já se nedomnívám, protože se domnívám, že si všichni komunisté uvědomujeme, ať už tomu říkáte křídla, nebo frakce, nebo jakkoliv, jak nás občas dělíte, že to, co teď komunistická strana potřebuje ze všeho nejvíc je jednota. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
A není to tak, že komunisté jsou vnitřně jaksi rozděleni řekněme konzervativnější, někteří komentátoři to označují stalinistické křídlo, reprezentované například panem Skálou a na to liberárnější, které třeba reprezentujete vy, nebo pan Dolejš? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Nemyslím si. Protože ano, samozřejmě, každá strana je nějak rozdělena, když se podíváte do ODS, koneckonců sociální demokracie, nám to teď na sjezdu v sobotu ukázala při počtu a teď, vy to asi víte líp, jak já, kolik těch místopředsedů mají, pro mě je to nějaké šílené číslo… 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Mají 4 a jednoho hlavního místopředsedu. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Tak, tak aby pokryli všechny své proudy, tak potřebujou tolik místopředsedů. Já si myslím, že my na tom nejsme tak to. Domnívám se, že nicméně ano, my jsme schopni a aspoň z jednání některých já jsem byla v poslední době stranických jednání přítomna, tak si víc a víc uvědomujeme, ať jsme zastánci jakékoliv linie, to, že jedině to, že se dáme dohromady a že přestanou některé zbytečné vnitřní pudky bude znamenat to, že se KSČM může dostat tam, kam patří. To znamená znovu na dvojciferný volební výsledek. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Váš předseda Vojtěch Filip pro aktuálně.cz před časem označil to vyhoštění ruských diplomatů za projev podřízenosti a podlézavosti západu a řekl, že vláda tolerovaná KSČM, ta případná vláda, která se tehdy ještě rodila, tak by takto podlézavá býti neměla. S něčím takovým vy souhlasíte? Nebo se ztotožňujete s takovýmto názorem? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Určitě se ztotožňuji, ale teď nejenom vláda podporovaná KSČM, ale já bych si přála, aby konečně po dost dlouhé době Česká republika měla svoji suverénní zahraniční politiku. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
A česká zahraniční politika není suverénní? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Evidentně není, protože když se podíváte na Slovensko, na Rakousko, na další země, které neměly tu potřebu okamžitě s praporem v rukou přijít do Bruselu a říct, tak my se přidáme, i když nemáme důkazy. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
A když se podíváme na dalších 16, nebo tuším 17 unijních zemí, které toto udělaly? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Když se podíváte, jakým způsobem se to udělalo například v Německu, tak je to vždycky o tom, s jakou vervou a s jakým nadšením do toho vstupujete. Já si myslím, že prostě bychom se měli reálně pobavit o tom, že jsme suverénní země, která by se měla rozhodovat podle důkazů, podle mezinárodního práva a tam se trošku obávám, že vláda v tuto chvíli, nebo ministr Stropnický s premiérem Babišem selhaly, protože já vůbec nevidím jeden jediný důvod, proč se Česká republika měla přidávat na stranu těch, kteří uvěřili Therese May, což se koneckonců v tuhle chvíli…

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Čili nemáme věřit našim spojencům v NATO a v Evropské unii? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Máte důvěřovat, ale prověřovat pane redaktore. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
A myslíte si, že vláda nemá tajné informace bezpečnostních služeb? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Tak evidentně potom, co i Němci vyzvali minulý týden Velkou Británii aby konečně už jako předložila něco relevantního, tak je nemaj daleko větší státy, než jenom česká vláda. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
No, to asi nebylo úplně oficiální stanovisko od Německa, to bylo tuším jeden zaměstnanec, nebo pracovník ministerstva zahraničních věcí, který to takto uvedl. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Ale já chci jenom říct, že ve chvíli, kdy nemám důkazy, tak můžu důvěřovat, ale musím si prověřit. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
A informace české bezpečnostní informační služby, které opakovaně mluví o tom, že na ruské ambasádě v Praze působí neoznačení zpravodajci? 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Tak ve chvíli, kde je má, tak má ta vláda si nečekat na zástěrku a má postupovat tak, aby u nás nemohli působit neoznačení zpravodajci a to nejenom na ambasádě Ruska, ale i na dalších ambasádách, kde bezpochyby jsou takto prostě diplomacie a zpravodajské služby. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
BIS explicitně mluví o ruské ambasádě. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Byť BIS může mluvit klidně o ruské ambasádě, možná bychom se mohli podívat na řadu dalších, ale jako to je zcela standardní situace ve všech mezinárodních službách. Ve zpravodajských službách… 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Říká Kateřina Konečná, europoslankyně za KSČM, která byla hostem v dnešním Interview Plus, omlouvám se za přerušení, děkuji vám za rozhovor a přeji pěkný den do Ostravy paní europoslankyně. 

Kateřina KONEČNÁ, europoslankyně KSČM 
Děkuji za pozvání, nashledanou. 

Michael ROZSYPAL, moderátor 
Od mikrofonu se loučí Michael Rozsypal 

 

Jsem poslankyně – díky vám, pro vás a s vámi.