Page title

06
Lis
VP/HR – Cenzura na Ukrajině
VP/HR – Cenzura na Ukrajině
  • Kateřina Konečná
  • 133 Views
  • 0 Komentářů
  • Bez tagu

Co je pravda na informacích, že na Ukrajině se čím dál více šíří cenzura, a to zejména u umělců, kteří odmítají současnou občanskou válku? Je pravda, že jsou osobně perzekuováni a jejich díla jsou ničena či z veřejné sféry odstraňována? Pokud jsou informace pravdivé, jak to změní vztahy s ukrajinskou stranou?

 

Odpověď místopředsedkyně Mogheriniové jménem Komise
Hlavním právním základem a rámcem pro vztahy mezi EU a Ukrajinou založené na společných hodnotách, zejména plném dodržování demokratických zásad, právního státu, řádné správy věcí veřejných, lidských práv a základních svobod, je dohoda o přidružení, která je prozatímně prováděna do doby, než bude ratifikována všemi stranami. Vzhledem k tomu, že ukrajinské orgány zahájily ambiciózní proces reforem, od jara 2014 došlo v dodržování lidských práv a základních svobod v oblastech, které jsou pod skutečnou kontrolou ukrajinské vlády, k celkovému zlepšení. Situace v oblasti lidských práv na Ukrajině je předmětem pravidelných rozhovorů s příslušnými orgány týkajících se i témat svobody projevu a sdělovacích prostředků a kulturních práv. 

Mise pozorovatelů OSN pro lidská práva na Ukrajině aktuálně neuvádí cenzuru v oblastech kontrolovaných vládou jako problematickou záležitost; její souhrnné čtvrtletní zprávy lze nalézt na této internetové adrese:

http://www.ohchr.org/EN/Countries/ENACARegion/Pages/UAReports.aspx

Ve své poslední zprávě (zveřejněné dne 15. srpna 2015) vyjadřuje tato mise obavy týkající se bezpečnosti a pracovních podmínek osob zaměstnaných ve sdělovacích prostředcích v separatisty kontrolovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti. Společná zpráva Úřadu OBSE pro demokratické instituce a lidská práva a Vysokého komisaře pro národnostní menšiny poukazuje na rozsáhlé porušování svobody projevu a kulturních práv ze strany de facto orgánů na Krymském poloostrově(1).

(1) http://www.osce.org/odihr/180596?download=true

Jsem poslankyně – díky vám, pro vás a s vámi.