V roce 2002 se stala nejmladší poslankyní Poslanecké sněmovny. Vzbudilo to trochu rozruch, poměrně dost byla tehdy ještě rozšířená myšlenka, že komunistická strana je partaj pro starší a pokročilé, že pro mladé není nijak přitažlivá.
Politická scéna od té doby přestála všelijaká zemětřesní, komunistů ale jako by se ta seizmická činnost ani nedotkla. A stejně tak ani inženýrky Kateřiny Konečné, která už si ve Sněmovně odkroutila tucet let. Pošlete ji dál?
Proč kandidujete do Evropského parlamentu? A kterým třem věcem byste se chtěla v Bruselu věnovat v první řadě?
Kandiduji proto, že většina legislativy nám dnes přichází z Evropské unie. Jako poslankyně jsem měla možnost schvalovat evropskou legislativu a často jsem s ní měla problém. Podle mého názoru přijímaná legislativa ne vždy reflektuje názory a zájmy občanů naší země. Protože to chci změnit, ráda jsem přijala nabídku kandidovat za KSČM do Evropského parlamentu. Profesně se v českém parlamentu věnuji oblasti životního prostředí. V tom bych i nadále ráda pokračovala v parlamentu evropském. Myslím si, že zkušenosti, které má Česká republika v oblasti zlepšování životního prostředí, jsou velké, na druhou stranu si v mnoha věcech necháváme diktovat podmínky z velkých států. To je třeba změnit.
KSČM se nedomnívá, že je za současné nejisté ekonomické situace nejen v eurozóně, a poklesu životní úrovně obyvatel České republiky, nutné stanovovat pevný termín přijetí eura. Česká republika není v současné době na vstup do měnové unie připravena. Je třeba rovněž poznamenat, že dokud nebude vybudována reálná hospodářská unie, která by fungovala, nemá smysl se někam tlačit. V případě změny ekonomické situace v České republice bude naší hlavní snahou prosazení referenda, ve kterém se budou moci všichni občané České republiky vyjádřit k tak důležité otázce, kterou je přijetí společné evropské měny.
Ano, to je správný zásah do volného trhu. Evropská unie včetně Evropského parlamentu nyní odsouhlasila zrušení nemorálních roamingových poplatků a mělo by se v tom dále pokračovat. Nadnárodní firmy rády využívají jednotný evropský trh, ale nechce se jim rušit poplatky, které si účtují nadále, jako by jednotný trh neexistoval, a tak je potřeba je k tomu donutit společnou evropskou legislativou.
Podle poslední zprávy Tax Justice Network (TJN), která provádí výzkum v oblasti daňových úniků, daňových rájů a férového zdaňování, je výše finančních prostředků v daňových rájích odhadována na 21–32 bilionů amerických dolarů. Co se Evropské unie týče, tak daňové úniky podle Evropské komise tvoří až jeden bilion eur. Opatření: Na národní úrovni přijetí zákona o zdaňování v místě realizace zisku; totéž na úrovni Evropské unie. Žádné veřejné zakázky firmám, které sídlí v daňových rájích. Na úrovni Evropské unie přísnější dohled a regulace bankovního sektoru.
Souhlasíte s tím, aby měla Evropská unie společnou armádu? Neznamenalo by to příliš velké finanční zatížení?
Nesouhlasím a ne kvůli financím, ale především proto, že Evropská unie vznikla jako mírový projekt. Tím by měla zůstat i nadále.
V rámci občanů Evropské unie jsem pro volný pracovní trh, je to jedna z výhod našeho členství v Evropské unii.
Měla by být v celé Unii jednotně určená hranice minimální mzdy vzhledem k průměrné mzdě v daném státu?
Určitě, je to jedna z oblastí, jak pomoci zachování práv zaměstnanců. Je to způsob tlaku na nadnárodní firmy, aby neměly nepřiměřené zisky na úkor zaměstnanců. Nemůžeme nadále přehlížet sociální dumping.
Měla by Evropská unie zavést/zvýšit/zrušit dovozní cla pro výrobce mimo Evropskou unii?
Obecně by se dovozní cla měla snižovat, ale jedině recipročně.
Měla by podle vás Evropská unie pokračovat v dotování zadlužených států, jako jsou například Řecko nebo Kypr?
Není možné pokračovat v dotování neodpovědného chování některých států a bank, které státům zcela neodpovědně půjčovaly s vědomím, že to zaplatí občané ostatních států, které mají často nižší sociální zaopatření. Dluhy by měly zaplatit banky, které takto neodpovědně půjčovaly.
Jakými cizími jazyky hovoříte? Respektive v jakých jazycích jste schopná vést odbornou politickou debatu?
Jako členka Parlamentního shromáždění Rady Evropy již více než deset let vedu své debaty s kolegy z jiných států nejen z Evropské unie v anglickém jazyce.