Do křesla eurokomisaře pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov, navrhovaný Karmenu Vella, u grilování před europoslanci nezabodoval. Není se čemu divit. Frakce GUE/NGL, jejíž členem je i KSČM, již od samého počátku kritizuje sjednocení oblasti životního prostředí a rybolovu. Každá z těchto pro Evropu důležitých oblastí si zaslouží vlastního komisaře. Předseda Evropské komise Juncker to ale vidí jinak. Pro samotného Vellu to však není nic nového. Několikanásobný maltský ministr nemá problém přijmout jakýkoliv resort. Ve své zemi měl na starosti průmysl, cestovní ruch či veřejné práce. Ještě předtím byl dokonce významným manažerem v hotelnictví a v bankovnictví. Tedy žádná specializace na životní prostředí. Vellu čekala spousta otázek. Na většinu z nich reagoval vyhýbavě, nebo dokonce nepřesně. Raději dotazy odpálkoval formulkami o rovných podmínkách, nekompromisním přístupu k členským státům, které si společně schválené evropské směrnice vykládají podle svého, a také třeba sliboval to, že všichni mají mít prospěch ze životního prostředí. Tím ale kolegy z europarlamentu omráčit nemohl, to se přece očekává automaticky.
Navíc se už na počátku slyšení dostal do nemilé situace. Jeho rodná Malta totiž nepřijala evropskou směrnici o lovu ptáků. V praxi to můžeme poznat i my. Velké množství vlaštovek, které se k nám na jaře už nevrací, mají na svědomí právě maltští střelci, pro něž je lov hobby. A co na to Vella? Suše odpověděl, že on lovcem není, a že se mu maltský postoj nelíbí. Co proti němu jako ministr dělal, to už jaksi zapomněl říct. Na svoji obranu také poznamenal, že je evropským komisařem, nezastupuje tedy Maltu, ale Evropskou unii. Ve chvíli, kdy mluvil o nedodržování evropských pravidel, tvář hrdého Malťana se však opět rozjasnila, protože jeho země patří mezi malé hříšníky. Vůbec mě tedy nemohla překvapit jeho odpověď na moji otázku. Zajímalo mě, jak hodlá řešit problémy ohledně odlišného přístupu některých zemí k ochraně ovzduší v příhraničních oblastech. Jedna ze zemí má vyjednané výjimky, druhá nikoli. Zatímco jedna země přísné podmínky dodržuje, druhá na čisté ovzduší tolik nedbá. Minulá Evropská komise to neřešila. A jak se k tomu postaví tato, to mi není jasné. Odpověděl v duchu svých předchozích replik. Tedy nijak konkrétně. Při grilování se Karmenu Vella připálil. To by se nemělo člověku, zodpovědnému za tak zásadní oblast, v žádném případě stát. Europoslanci, kteří to myslí s životním prostředím vážně, by jeho podporu ještě měli zvážit. Navíc je více než nutné, aby tato dvě velmi důležitá portfolia měla právo mít každé vlastního komisaře. K tomu přehodnotit své rozhodnutí má po proběhlé diskusi předseda komise ještě čas, otázkou zůstává, zda k tomu najde odvahu.
Made with love by Kateřina Konečná © 2018
Výhradní odpovědnost nese poslanec, který tuto politickou a informační činnost financuje. Evropský parlament nenese odpovědnost za využití uvedených informací.