Řecké volby s přehledem vyhrála krajně levicová Syriza, která voličům mimo jiné slibovala, že u věřitelů zajistí odpuštění části řeckých dluhů. Dá skutečně nová vláda Řekům naději, nebo dříve či později přijde zklamání? V pondělních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali analytik Petr Robejšek a europoslanci Kateřina Konečná (KSČM), Petr Mach (Svobodní) a Jan Zahradil (ODS). Sen o jednotné Evropě prý povede k další radikalizaci.
Podle Konečné je jednoznačně pozitivní, že voliči řekli stop politice neoliberálních škrtů „My si všichni přejeme, aby se to Syrize povedlo, protože nás čekají volby v Portugalsku a ve Španělsku. Je evidentní, že by měli zase začít vládnout lidé a ne věřitelské instituce, protože dluh Řecka je pod jejich nadvládou větší, než byl na začátku,“ prohlásila hned na úvod Konečná.
Zahradil to ale viděl zcela jinak. Vítězství uskupení Syriza ukazuje na selhání Evropské unie. Heslo více Evropy vede k nástupu radikalismu. Mach byl ještě ostřejší. Řecko neřešilo své dluhy a teď vidíme důsledky. „Já bych si přál, aby paní Merkelová a pan Juncker umožnili odchod Řecka z eurozóny. Pokud ten odchod Řecka z eurozóny bude chaotický, přijdou větší problémy,“ varoval Mach. Podle jeho názoru by Řekům prospěl návrat k drachmě a devalvace vlastní měny.
V tom dala oběma pánům Konečná za pravdu. Prvotní zásadní chyba podle jejího názoru byla v přijetí Řecka do eurozóny, dodala však také, že Řekové se teď k opuštění eura nechystají. „My tu navíc platíme peníze ukrajinským oligarchům a Řekům říkáme, neodpustíme vám vaše dluhy,“ kroutila hlavou Konečná
Do debaty se následně zapojil analytik Robejšek, podle něhož se dnes deziluze z evropské integrace projevuje i v Německu. Je jen otázkou času, kdy tato deziluze dosáhne takových rozměrů, že se to citelně projeví i na německé politické scéně.