Včera jsme na jednom z výborů Evropského parlamentu, který se věnuje životnímu prostředí, veřejnému zdraví a bezpečnosti potravin, hlasovali o stanovisku ke smlouvě TTIP.
Byla jsem velice ráda, že jsem mohla podpořit velmi kritickou zprávu svého kolegy od Zelených, která uznala, že existují rozdíly mezi regulačními systémy v EU a USA a rozdíly jsou i z hlediska ochrany veřejného zdraví a životního prostředí, včetně bezpečnosti potravin, spotřebních informací a zdraví zvířat. Z toho důvodu zpráva vyzývá Komisi, aby ujistila poslance a veřejnost, že ve smlouvě nejsou žádné kompromisy mezi hospodářskými cíli a veřejným zdravím, bezpečností potravin, dobrých životních podmínek zvířat a životního prostředí. Komise byla také upozorněna, aby nevyjednávala o otázkách, kde EU a USA mají velmi různá pravidla, jako například na veřejné služby ve zdravotnictví, GMO, používání hormonů u skotu a klonování zvířat pro zemědělské účely. Zcela zásadní také bylo, že jsme vyzvali Komisi, aby oponovala zahrnutí ISDS (speciální soudní mechanismus pro spory mezi firmami a státními orgány) do smlouvy TTIP vzhledem k tomu, že na jednu stranu hrozí, že tento mechanismus zásadně podkope suverenitu práva EU a jejich členských států, regionálních a místních orgánů, přijímat předpisy o veřejném zdraví, bezpečnosti potravin a životním prostředí. Na druhou stranu vyjádřil výbor přesvědčení, že by mělo být na soudech EU a/nebo členských států, aby zajistily účinnou právní ochranu založenou na demokratické legitimitě.
Žádný jiný výbor Evropského parlamentu nevyjádřil smlouvě TTIP takovou nevoli a jsem ráda, že jsem tomu svým hlasem pomohla. Ještě nic není ztraceno. Zvlášť pokud se k názoru mého výboru připojí i občanská a odborná veřejnost, máme šanci, že TTIP bude brzy minulostí.