Můj komentář:
„Za naprosto klíčový považuji bod číslo devět. Větší angažmá v zemích, ze kterých utečenci pochází a snaha o co nejlepší diplomatické řešení konfliktů, které tak neblaze destabilizují životy osob z celého regionu. Toto jsou dle mého názoru, nejlepší cesty z této humanitární katastrofy. Těžko si asi z dnešní Evropy dokážeme představit situaci, kdy se nejistý osud na moři jeví jako lepší alternativa, než zůstat ve své domovině. To, že dokáží riskovat nejen svoje životy, ale životy celé rodiny a vydají se všanc podnikavým pašerákům, svědčí o míře utrpení, kterému jsou ve svém regionu vystaveni.
Tito uprchlíci pocházejí z destabilizovaných zemí a my si musíme uvědomit, že za jejich situaci neseme svůj díl odpovědnosti. Snaha o co nejrychlejší napravení situace v jejich rodných zemích je náš jediný způsob, kterak zachráníme životy nevinných a kterým můžeme zamezit prohubování naší viny. Dejme jim domov a pomozme jejich vládám, aby byly stabilní a namísto válčení se věnovali péči o své občany, kteří tak nebudou končit ve vlnách Středozemního moře či v utečeneckých táborech.“
10 opatření Evropské komise na řešení imigrace ve Středomoří
1. Posílení společných operací ve Středozemním moři, konkrétně operací Triton a Poseidon, zdvojnásobením finančních zdrojů i počtu prostředků umožňujících vyhledávací a záchranné operace.
2. Systematická snaha dopadat a ničit plavidla užívaná pašeráky. Pozitivní výsledky operace Atalanta (kolem Somálska) by měly inspirovat k podobným krokům proti pašerákům ve Středozemním moři.
3. Agentury Europol, Frontex, EASO (Evropský podpůrný azylový úřad) a Eurojust se budou pravidelně setkávat a spolupracovat na sdílení informací o způsobech práce pašeráků, na jejich trestání a na sledování jejich finančních zdrojů.
4. EASO vyšle týmy do Itálie a Řecka ke společnému vyřizování žádostí o azyl.
5. Členské země zajistí, že všem migrantům budou odebírány otisky prstů.
6. Zvážení možnosti mechanismu nouzového přemísťování.
7. Celoevropský dobrovolný pilotní projekt přesídlování s 5000 místy pro osoby, které potřebují ochranu.
8. Zřízení nového programu návratu nelegálních migrantů z členských zemí na hranicích EU, který bude koordinovat agentura Frontex.
9. Větší angažmá v zemích sousedících s Libyí prostřednictvím společné snahy Evropské komise a Evropské diplomatické služby, posílení iniciativ v Nigeru.
10. Rozmístění styčných úředníků pro migraci v klíčových třetích zemích tak, aby mohli sbírat informace o migračních tocích a posílit roli zastoupení EU.