Velká Británie by měla i nadále zůstat členem EU, na druhou stranu debatu o možném vystoupení by neměla podcenit. Britští občané si nicméně výhody členství v EU uvědomují a podle toho by i v případném referendu hlasovali. Dnes v zemi probíhají důležité volby, které budou mít rozhodně dopad na budoucnost. V anketě to EurActivu řekli čeští europoslanci.
Dnešní britské parlamentní volby provází nejistota. Jen několik dní před tím, než se ve Velké Británii otevřou volební místnosti, totiž průzkumy ukazovaly na velmi těsně výsledky. Největšími favority jsou vládní Konzervativci premiéra Davida Camerona a Labouristé Eda Millibanda, kteří mají šanci od voličů získat po 33 %.
Jak v minulosti prohlásil Cameron, v případě vítězství jeho Konzervativců, a také za předpokladu, že se bude strana podílet na formování příští vlády, zemi v roce 2017 čeká referendum o setrvání v EU.
Pokud by ale referendum proběhlo nyní, podle dostupných průzkumů by Británie EU neopustila. Podle YouGov by pro setrvání v EU na začátku tohoto týdne hlasovalo 34 % respondentů, zatímco 18% by se vyslovilo pro tzv. Brexit.
Dalších 18 % by pravděpodobně hlasovalo pro členství a 14 % by nejspíše zvolilo odchod z EU. Zbývajících 16 % zůstává nerozmyšlených.
Redakci proto zajímalo, co si o možném vystoupení Velké Británie z EU myslí čeští europoslanci. Položili jsme jim proto tuto otázku:
- Měla by Velká Británie zůstat členem EU a proč? Případně proč ne.
Kateřina Konečná (NGL/GUE):
Velká Británie by v prvé řadě měla sama rozhodnout, zda chce být členem Evropské unie. Mnohé věci se nám v Evropské unii nemusí líbit, ale nelze připustit, aby si Velká Británie z členství v EU vyzobávala jen něco. Současná situace, kdy Velká Británie je sice členem, ale prakticky se tak nechová a jde cestou všemožných výjimek a absolutnímu odporu podřizovat se obecným řešením, není ani pro jednu stranu uspokojivý a není možný do nekonečna. Systém velmi rozsáhlých výjimek pro jednu zemi je nespravedlivý vůči ostatním a oslabuje spolupráci.