Lidské zdraví je pro každé lidské společenství významnou hodnotou. Musíme k ní přistupovat s obrovskou zodpovědností a použít maximální prostředky k ochraně, podpoře a obnově zdraví. Investice do individuálního zdraví a z něho vyplývající zlepšování zdraví veřejného je předpokladem pro konkurenceschopnost jednotlivců na trhu práce a celé ekonomiky v mezinárodním měřítku. Dobrá kondice a zdraví obyvatelstva vede ke zdraví a dobré kondici ostatních sektorů národního hospodářství.
Medicína slaví obrovský úspěch. Se zlepšující se úrovní vědeckého poznání dokáže pomoci i pacientům, kterým by se před několika desetiletími nebo možná i před několika málo lety žádné pomoci nedostalo.
Tento úspěch medicíny má ale také odvrácenou tvář. Bývá označována jako daň za úspěch. Výsledkem dlouhodobých snah o zvyšování kvality lidského života a zlepšování zdravotního stavu je narůstající délka života. Zvyšuje se počet osob v seniorském věku a úměrně tomu roste počet onemocnění, kterých by se v minulosti tito pacienti ani nemuseli dožít. Důsledky stárnutí populace se dotýkají všech oblastí sociálního i ekonomického vývoje. Nejčastější obavy v souvislosti se stárnutím populace jsou spojeny s růstem nákladů na zdravotní péči a sociální zabezpečení, včetně udržitelnosti důchodových a zdravotnických systémů. A v této souvislosti je nutné zmínit stále nedostatečně doceněný a nedostatečně akceptovaný význam prevence.
Daří se nám sice zapojit občany do preventivních kampaní. Daří se odhalovat časná stádia onemocnění a tím snižovat náklady na jejich terapii. Pořád to ale nestačí. Je nezbytně nutné zdůrazňovat pacientům, že nejlevnější léčba je prevence. Je nutné zabezpečit pacientům dostatek informací a prostor pro rozhodnutí, že je lepší jejich finanční vklad do péče o vlastní zdraví investovat v době, kdy jsou zdraví. Úprava životního stylu je přinejmenším stejně důležitá jako farmakologická léčba.
A to není úkol jen pro lékaře, zdravotnické profesionály, pojišťovny. Každý se může ocitnout v situaci, kdy bude na zdravotnictví a na poskytnutí zdravotní péče bezprostředně závislý. Ve vlastním zájmu přistupujme k vlastnímu zdraví tak, aby východisko z takové situace bylo co nejpříznivější a aby zdravotnictví zůstalo pro každého z nás jistotou, na níž se lze bez obav spolehnout. Naším úkolem je přijmout odpovědnost k vlastnímu zdraví.
Pro nás politiky z toho plyne ještě jeden úkol: umožnit pacientům více prostoru k rozhodování o vlastním zdraví a nastavit podmínky, které budou zvýhodňovat ty, kteří k této své povinnosti přistupují zodpovědně a znevýhodňovat ty ostatní.