V reakci na politickou krizi v období první republiky vzniklo neformální uskupení předsedů pěti tehdy největších politických stran, které bylo známo pod názvem Pětka.
Toto uskupení stojící mimo parlament, vládu a Ústavu dodnes fascinuje české politology, kteří ovšem uznávají, že samotná existence takového orgánu značně nahlodává naši představu o demokratické první republice.
Evropská unie se také nachází v politické krizi a stále ještě nevidíme světlo na konci tunelu. Stejně jako v době první republiky se i v EU vytvořil neformální orgán stojící zcela mimo smlouvy a dohodnuté postupy, který sám sebe nazývá G5…
Jako první vás asi napadne, že jeho členem určitě jsou Angela Merkelová, Francois Hollande či David Cameron, tak tomu ovšem není. Jedná se o zástupce působící v Evropském parlamentu a Evropské komisi (české ekvivalenty – poslanecká sněmovna a vláda).
Na pravidelné bázi se na večeři setkávají předseda Komise Jean-Claude Juncker, předseda lidovecké frakce Manfred Weber, místopředseda Komise Frans Timmermans, předseda EP Martin Schulz a předseda sociálně demokratické frakce Gianni Pittella. Nikdo jiný se schůzek neúčastní. Jejich setkání začala na popud místopředsedy Komise, který chtěl zefektivnit spolupráci mezi lidovci, sociálními demokraty a Komisí v době, kdy se v Evropském parlamentu navýšil počet poslanců z euroskeptických stran.
Za dobu své neoficiální existence se tato skupina například dohodla, že se Evropský parlament nebude vyjadřovat k finančnímu skandálu jednoho z jeho členů (předseda Komise Jean-Claude Juncker) a domluvili se na protlačení (značně spekulativního) Junckerova investičního balíčku.
Srovnejme však československou Pětku a nynější G5, a narazíme na jeden velmi významný rozdíl. Československá Pětka byla o spolupráci mezi vybranými parlamentními stranami, ovšem G5 je o spolupráci pouze dvou politických uskupení + Komise (tedy evropské »vlády«). Evropský parlament má jako jednu ze svých základních funkcí právě tuto Komisi kontrolovat a otázkou je, jak efektivně ji teď může plnit?!
Není proto divu, že se ostatní politické frakce tvrdě vymezily proti takovému postupu. Nespokojeni jsou však i někteří členové soc. dem. frakce, která má de facto v G5 hned tři zástupce (Timmermans, Schulz, Pittella), protože si nepřejí tak silnou spolupráci s lidoveckou frakcí a navíc mnoho sociálních demokratů váhá, zda podpořit smlouvu TTIP – a G5 ji tvrdě prosazuje…
Samozřejmě nemám nic proti přátelské spolupráci mezi Komisí a Evropským parlamentem. Trvám ovšem na tom, aby se tak konalo na oficiálních transparentních jednáních a nikoliv v zákulisí. To opět podkovává víru v demokratičnost evropských institucí. Ostatní politické skupiny jsou tak navíc marginalizovány jako druhořadé. Prvořadé je, že od politických debat tu máme Evropský parlament – a nikoliv přilehlé restaurace a »VIP« jednání!