Jestliže dosavadní prezident Barack Obama před sedmi lety vnuknul heslem „Ano, my můžeme“ Američanům naději, Bernie Sanders během své dosavadní kampaně nastínil vizi. A to se ještě ani nemusel stát prezidentským kandidátem demokratů. Tou vizí je demokratický socialismus, tedy pojem, za který by jeho příznivce před několika desítkami let »griloval« Výbor pro neamerickou činnost. A tak přestože se po úterních primárkách v New Yorku vzdaluje cestě do Oválné pracovny Bílého domu, můžeme mluvit o výhře. Stále více Američanů začíná díky němu chápat, že ke kapitalismu, jak jej znají, existuje lepší alternativa. Ještě zajímavější na tom je, že Bernie zaznamenal mimořádný úspěch mezi takzvanými Millenials (u nás vžití jako Generace Y), neboli těmi, kteří se narodili v letech 1980 až 2000. V této věkové skupině pravidelně poráží Hillary Clintonovou v poměru 80 ku 20 procentům hlasům. Konec mýtu, že politika a zájem o veřejné dění mladé nezajímá, konec mýtu, že pojem socialismus je mrtvý. I když Sandersova sokyně v demokratických primárkách mu občas některou z myšlenek ukradne, z jejích úst zní dost falešně. Když například po jeho vzoru kritizovala, že několik top manažerů vydělává víc než všichni učitelé v amerických mateřských školách, některá média jí připomněla, že ona si za projev pro banku Goldman Sachs účtovala víc, než učitel v mateřské škole vydělá za deset let. Těžko očekávat, že by její sociálně kritická hesla mohla znít upřímněji než od syna polských ekonomických migrantů, který se na počátku své politické kariéry přikláněl k Socialist Workers Party a byl členem prosocialistické Liberty Union. Své postoje zásadně nezměnil. Vždy kritizoval extrémní rozdíly mezi bohatými a chudými i to, že se volby dají koupit či prodat. A tím inspiroval i svůj současný program, v němž je snížení nerovnosti v příjmech, masivní zdanění nejbohatších, konec financování politických kampaní velkými firmami a zachraňování
bank, bezplatná lékařské péče, státní školy a univerzity zdarma pro všechny, zavedení rodičovských dovolených, nemocenské… Pro USA malá revoluce.
Pochopitelně se setkává s nařčením, že propaguje třídní boj. Ten je dnes v USA skutečností, když desetina procenta nejbohatších vlastní více majetku, než devadesát procent nejchudších, zní jeho odpověď.
Ačkoliv osud či přesněji řečeno miliony dolarů od korporací ve volební kasičce Hillary zřejmě nedovolí, aby USA měly zásadovou a sociálně citlivou hlavu státu, Sandersovy myšlenky ovlivní generace Američanů a tedy i zbytek světa. V důsledku mohou přispět k systémovým změnám.