1) 12.dubna Evropský parlament podpořil nový návrh Evropské komise, který obsahuje trvalé kvóty na migranty. Pro MF Dnes jste řekla : „Hlasovala jsem proti a to především proto, že kvóty, a to ani ty krátkodobé, nejsou řešením. Konečně bychom měli začít především řešit příčiny migrační krize“. Jaké jsou podle Vás hlavní příčiny migrační krize?
– Nezodpovědná vojenská politika některých zemí NATO a problémy s poválečnou rekonstrukcí v zemích Blízkého Východu a v severní Africe. Uprchlíci z Afriky jdou dnes přes Libyi, která by je ještě před několika lety do Evropy nepustila. Po pádu Muammara Kaddáfího po intervenci ze strany zejména USA, Velké Británie a Francie je ale země v dezolátním stavu a z překupnictví se stal výnosný obchod pro místní kriminálníky. A co se stalo se svrženými generály Saddáma Husajna? Podílejí se na chodu a vojenských úspěších Islámského státu v Sýrii, ze které je proud uprchlíků nejsilnější. Příčiny jsou jasné a viníci taky.
2) Myslite, že Angela Merkel svoji údajně vstřícnou politikou poškodí Sýrii tím že ji zbaví jejích mladých pracovních sil?
– Považuji to za velmi pravděpodobné. Osobně bych proto preferovala, aby Syřané byli v uprchlických táborech pod správou OSN v Turecku, odkud by se pak mohli co nejdříve vrátit do své zničené země a začít s rekonstrukcí. Namísto Sýrie nemůže být na mapě prázdno. Syřané v Německu do své země sice mohou posílat peníze, ale nejdůležitější bude stavět a pomáhat vyzdvihnout zemi z popela.
3) Ostatní levicové strany v západní Evropě jsou mnohem liberálnější než vy, co se týče migračni politiky. Jak to vysvětlíte?
– Domnívám se, že státy východní Evropy mají tendence myslet primárně na vlastní (můžeme říci i evropské) občany, kdežto zbytek evropských levicových stran má spíše sklon k silnému internacionalismu. Nevidím na tom zas tak mnoho špatného, ale naše pozice je prostě jiná. Nejsme jednoduše schopni a ochotni zastřít fakt, že český zaměstnanec je nám blíže.
4) Nedomníváte se, že prostý lid může mít zcela odlišné názory než europoslanci ze skupiny Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice, kteří žijí poněkud odtrženi od reality?
– Ústřední myšlenka frakce GUE/NGL je, že jiný svět je možný. Tedy že bychom se neměli nechat svazovat tím, co establishment prezentuje jako normu, a snažit se najít cestu k sociálnější Evropě, kterou neovládají banky a nadnárodní korporace. Je to mimo realitu? Možná, my jsme ale přesvědčeni (respektive víme), že vykonáváme svoji práci ve prospěch lidu jako celku a ne onoho 1% takzvaně vyvolených.
5) Pokud by Československo nežilo 41 let pod komunizmem, myslíte si, že dnešní ČR by vypadala úplně jinak? Například jako ve Švédsku, ve Francii nebo v Belgii, kde jsou problematická ghetta s migranty?
– Myslím, že tento problém s minulým státním zřízením vůbec nesouvisí. Jedná se tady o problém integrace. Vezměme si například Francii a Belgie. Bývalé koloniální mocnosti (zejména tedy Francie), které v druhé polovině 20. století často přijímaly pracovníky z bývalých kolonií, se ukázaly jako zcela neschopné provést integraci těchto jedinců. Chovali se k nim přezíravě, opovržlivě a sami je do těchto ghett postupně nahnali. A jakmile se do ghetta narodíte, máte jen mizivou šanci na změnu. Frankofonní národy se snaží z cizinců udělat Francouze, tedy chtějí po nich, aby zcela odhodili vlastní kulturní zázemí, ale na druhou stranu je jako Francouze (zejména pokud pochází z Afriky, Blízkého Východu apod.) odmítají uznat – a to rozjíždí spirálu, která končí třeba i teroristickými útoky.