Ve dnech 13.-15. června jsem navštívila Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), které sídlí ve Stockholmu. Úkolem ECDC je identifikovat a posoudit hrozby, které představují infekční nemoci pro lidské zdraví, a informovat o nich.
K tomu, aby splnilo toto poslání, spolupracuje s organizacemi zaměřenými na ochranu zdraví v celé Evropě a na posílení a rozvoji dohledu nad infekčními nemocemi i na systémech včasného varování před nimi. Během své návštěvy jsem toho moc nenaspala, a to tentokrát nejenom kvůli bohatému programu, ale především také kvůli tomu, že v tomto ročním období ve Stockholmu slunce téměř nezapadá a svítí i během noci, s čímž má člověk pocházející ze střední Evropy poměrně problém.
Jako kontaktní osoba pro tuto agenturu za ni nesu určitou odpovědnost, neboť jsem to já, kdo musí pomáhat naplňovat kontrolní pravomoci Evropského parlamentu.
Ředitelkou za původní plat
Hned po svém příjezdu jsem byla přivítána současnou zastupující ředitelkou střediska Andreou Ammon. ECDC v současné době bohužel nemá řádného ředitele, ale i přesto je agentura schopna řádně se vypořádávat s neustále přibývajícími bezpečnostními hrozbami. Musím říct, že setkání s paní doktorkou Ammon jsou vždy velmi vřelá a příjemná, neboť je na ní vidět, že svoji práci dělá s velkým nadšením a že je pověstná »srdcařka«, o čemž svědčí i to, že funkci dobrovolně zastává jen za svůj původní plat, nikoliv ten ředitelský…
Úterní dopoledne jsem se účastnila debaty se členy tzv. management board, což je nejvyšší řídíc orgán této agentury, složený ze zástupců všech členských států EU, včetně České republiky, která je zde zastupována epidemiology Romanem Prymulou a Josefem Dlhým.
Hovořili jsme o současné situaci ve středisku, jeho činnostech v rámci epidemie viru zika a eboly, a o budoucnosti agentury, zejména co se týče volby nového řádného ředitele. Odpoledne jsem pak přednášela zaměstnancům ECDC o fungování Evropské parlamentu a mého výboru pro životní prostředí. Musím říct, že toto setkání, jehož součástí byla i následná debata se zaměstnanci, ve mně nechalo hluboký dojem.
Poznala jsem, že v agentuře pracují nejenom opravdu erudování odbornici, ale především milí lidé s obrovským zapálením pro to, co dělají. Během přednášky jsem měla možnost seznámit se i s řadou šikovných Čechů a Slováků, kteří pro středisko pracují, za což jsem velmi ráda. V průběhu návštěvy jsem dokonce měla možnost navštívit krizové řídící centrum střediska, v rámci kterého se vyhodnocují a řeší aktuální ohrožení pro EU. Zde jsem dostala aktualizaci ohledně současného stavu výskytu HIV, tuberkulózy a žloutenky B a C v EU.
Zika a olympiáda
Nejzajímavější přednáška však byla k aktuálnímu stavu epidemie viru zika v souvislosti s blížící se olympiádou v Riu. Ti, kteří delší dobu sledují moji práci, vědí, že jsem před několika měsíci byla stínovou zpravodajkou k usnesení EP k epidemii viru zika. S přítomnými odborníky a se zástupci Komise jsme se následně dohodli, že uspořádáme na podzim tohoto roku odborný seminář na půdě EP k výsledkům a následkům této nákazy.
Dlouhou debatu jsem s odborníky vedla také o vlivu současné masivní migrace na rozšiřování vzácných infekčních nemocí. Bohužel jsem se dozvěděla, že v této souvislosti se výskyt vzácných infekčních onemocnění v EU zvyšuje.
Nové nemoci v důsledku klimatických změn
Musím říct, že návštěva ECDC byla krátká, avšak velmi intenzivní. Pevně doufám, že se sem ještě v rámci svých pracovních povinností někdy podívám. Dle mého názoru agentura za více než 10 let své existence prokázala svoji absolutní nezbytnost pro občany EU. Doufám, že její potřebná práce bude pokračovat stejně dobře jako dosud, a to i s přihlédnutím k faktu, že počet ohrožení různými nemocemi, které jsme dosud jako Evropané vůbec neznali, rok od roku roste v důsledku klimatických změn.