Závěry summitu NATO se daly očekávat. Existuje několik otázek, ve kterých je politika Aliance pořád stejně chybná. První je Afganistán. Tam si země NATO vydržují loutkový režim, který existuje jen díky štědrému financování jeho armády a policie. Americký Pentagon platí 3,45 miliard dolarů ročně, ostatní spojenci v NATO slibují další 1 miliardu. Samotná afghánská vláda platí jen 420 milionů dolarů. Je to naprosto nesamostatný režim, který nedokáže zajistit bezpečnost ani ve městech na tož mimo ně. Na zhoršující se bezpečností situaci poukazuje několik posledních zpráv monitorujících lidská práva včetně rekrutování dětí do armády a razie ve školách a nemocnicích. To po 15 letech od invaze potvrzuje kritiku, kterou jsme proti tomuto zásahu vznášeli. Situace v Afghánistánu nemá vojenské řešení. Česká republika by se na tom vůbec neměla podílet, jen tím vyhazujeme peníze a riskujeme životy českých vojáků. Zemi je třeba hospodářsky vybudovat a potom zde bude možné žít bez strachu o život.
V otázce Ruska varšavský summit také nepřekvapil. Rotující vojenské sbory mají za cíl působit zejména vnitropoliticky v zemích, kde budou umístěny, tj. v Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku. Rusko nemá ani zájem ani kapacity k nějaké invazi do těchto zemí, nehledě na to, že by to znamenalo otevřenou válku v Evropě a tento scénář si snad mohou přát jen naprosto šílení jedinci. Mnohem komplikovanější je otázka možného vstupu Ukrajiny do NATO. Tato nabídka zazněla už v roce 2008 a byla znovu potvrzena. To by byla velice špatná zpráva zejména pro Ukrajince, jejichž životní úroveň rapidně klesá a investice na další zbrojení nutné v souvislosti s členstvím v NATO by jim rozhodně nepomohly. Navíc je nejprve nutné ukončit boje na východe země, tady ale očividně není žádná snaha o pokrok ;(.
Česká delegace jednala servilně, jak už to při jednání v mezinárodních institucích bývá. Není se co divit, zahraniční politika ČR je jen pokračováním nastaveného kurzu jednostranného pojetí lidských práv. Asi také proto odchází z Ministerstva zahraničí pan Drulák, který se této jednostrannosti pokoušel zbavit. Za zmínku snad stojí také to, že ministr Zaorálek podporuje spojení mise EU Sophia s akcemi NATO. Obojí má sloužit k boji proti pašerákům lidí ve Středozemním moři. Jak má něco takového probíhat je nejasné. Lodě nemůžete jen tak potápět a to ani pokud víte, že tam jsou jen ti pašeráci – a to s jistotou nevíte nikdy. Opět se zde budou vynakládat obrovské prostředky bez řešení situace v zemích, odkud uprchlíci utíkají.