Ruští vojáci nemají na území Ukrajiny co dělat, říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ komunistická poslankyně a jednička eurokandidátky Kateřina Konečná. Evropská unie ani Spojené státy americké podle jejího mínění nepostupují v rámci řešení ukrajinské krize dobře. Cesta není Rusko odříznout, ale jednat s ním.
Co říkáte na intervenci ruských vojsk na Ukrajině? Má ruský prezident Vladimir Putin právo zasahovat do jejího politického uspořádání?
Já vždy ctila a budu ctít mezinárodní právo, na rozdíl od některých svých kolegů v Poslanecké sněmovně. Pro mě osobně je jakákoliv vojenská intervence na území cizího státu v rozporu s mezinárodním právem. Na druhou stranu musím říci, že mě začínají děsit prohlášení nejen pana Putina, ale i pana Kerryho (americký ministr zahraničí – pozn. red.) a státníků z Evropské unie – včetně našeho ministra zahraničí Zaorálka (státníci hrozí Rusku ekonomickou izolací – pozn. red.). Tím se ničeho nedosáhne a akorát to eskaluje situaci. Místo toho, aby si pánové sedli k jednacímu stolu a vyřešili situaci Ukrajiny – vždyť tu Ukrajinu do této situace sami dovedli -, tak se předhánějí v tom, kdo řekne silnější prohlášení.
Měla by se Evropská unie pokusit Rusy z Ukrajiny zase „vytlačit“?
Evropská unie od začátku s Rusy nemluví a to je ten základní problém. EU si neuvědomila, že Ukrajina je mostem mezi unií a Ruskem a pokud bude chtít dělat výrazné změny – typu přistoupení Ukrajiny k EU a podepsání asociační dohody – tak by to mělo být předjednáno s Ruskem, jakožto dalším velkým hráčem na geopolitickém poli. Já bych byla moc ráda, aby evropští politici začali s Ruskem mluvit a přestali si posílat vzkazy přes média. Pomůže to k uklidnění situace. Nejsem si úplně jistá, jestli sankce něčemu pomůžou. Postihnou jen občany jednotlivých států. Ukrajina potřebuje, aby se o ni velmoci přestaly prát a nechaly ji, aby se sama rozhodla, co bude dál. Vládne tam nikým nevolená vláda. Ukrajina je rozdělená na východ a západ. Měl by přijít ke slovu sám lid, aby si řekl, co chce dál.
Byla by cesta Ukrajinu rozdělit na proruský východ a proevropský západ?
Já si dovedu představit model federace. Určitě by to byla krajní možnost. Ale celistvost a neutralita Ukrajiny by měla této zemi zůstat.
Putin tvrdí, že ruská vojska zasáhla, protože se na Ukrajině stal protiústavní státní převrat. Myslíte, že svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče bylo legitimní?
Přiznám se, že nejsem takový znalec ukrajinských zákonů. Janukovyč byl demokraticky zvoleným prezidentem, jiný takový dnes na Ukrajině není. Na druhou stranu, chyby, které udělal, bezpochyby vedly ukrajinský parlament k tomu, aby se takto zachoval.
Baví mě prohlášení jednotlivých evropských i amerických státníků o tom, jak špatný je Janukovyč, když ještě v létě se s ním objímali v Bruselu a tvrdili o něm, že to je nejlepší ukrajinský prezident. Beru to jako boj oligarchů o moc.
Myslíte si, že by se mělo konat jednání států G8 v ruské Soči? Evropa i Amerika nechce s Rusy jednat a sejít se chce jen ve formátu zemí G7.
To je další věc… Konečně by G8 mohla něčemu pomoci a jediné, co státy udělají, je, že ji zruší. Na G8 se v době míru státníci poklepávají po ramenech… Teď, když je krize a je o čem jednat, tak udělají takhle velmi hloupé gesto a G8 zruší. Tak na co máme G8? Na to, abychom si v míru vypili kafe? Nebo na to, aby se mohli vyřešit konflikty? Pro mě je zrušení G8 hloupým trucem, který k ničemu nepovede.
O potrestání Rusů hovoří i čeští politici. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier prohlásil, že by Češi měli s Rusy přestat jednat o dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Je to správný krok?
Ministr Dienstbier mě překvapuje, že jako šéf Legislativní rady vlády nezná české zákony. Tendr na dostavbu Temelína musí být v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Nedá se z něj Rusko vyloučit jen proto, že se pan ministr špatně vyspí. Pan ministr Dienstbier by si měl uvědomit, že jestli chce být strážcem legislativy, neměl by vydávat prohlášení, která jsou v rozporu se zákony naší země.