20. března 15 let od začátku války v Iráku. Takovéto výročí je dobré využít na položení několika zásadních otázek.
1. Argumentem pro vyvolání války bylo, že se v Iráku nacházejí zbraně hromadného ničení. Našly se? – Ne.
2. Je nyní Irák a přilehlá oblast stabilnější? – Saddámovi generálové se po svržení režimu podíleli na vojenském úspěchu a budování Islámského státu, který dnes představuje obrovské bezpečnostní riziko pro celý svět. Jenom v loňském roce se v Iráku událo 22,487 teroristických útoků (ano, čtete správně – 22,487 teroristických útoků za jeden jediný rok) a zemřelo zde 18,475 civilistů. I z toho důvodu v rámci migrační krize zažádalo 296.210 Iráčanů o azyl v EU. Stručně a jasně – Irák stabilnější není.
3. Byli propagátoři a hlavní realizátoři války (tedy britský premiér Tony Blair a americký prezident George W. Bush) za svou preventivní válku popírající zcela mezinárodní právo souzeni? – Ne.
Takže jaký je reálný výsledek války v Iráku? Americké zbrojní firmy si vyzkoušely nové zbraně, získaly nové zakázky, těžba ropa je opět pod kontrolou amerických firem a terorismus se přelil do Evropy. To je skutečný výsledek války v Iráku.
Světového policajta z USA opravdu nepotřebujeme!
Made with love by Kateřina Konečná © 2018
Výhradní odpovědnost nese poslanec, který tuto politickou a informační činnost financuje. Evropský parlament nenese odpovědnost za využití uvedených informací.