. Nemá cenu si cokoli nalhávat – Tálibán vyhrál.
. Vyhrál i přesto, že “vládní” vojska 20 let cvičily špičky z USA a NATO – kapacity ve všech oblastech vojenských i politických.
. Vyhrál i přesto, že “vládní” vojska měla k dispozici špičkovou techniku (mimochodem USA za 20 let investovaly do této války 88 miliard dolarů!).
. Vyhrál i přes masivní převahu lidských sil (300 tisíc “vládních” vojáků vs. 90 tisíc Tálibánců).
. Vyhrál dokonce navzdory tomu, že se nám ještě před několika dny snažila Česká televize namluvit, že postup USA byl a je naprosto správný (jak jinak taky, že?). Doporučuji podívat se na tento rozhovor s poslancem Ing. Leo Luzar, PhD (https://fb.watch/7rRdaxDWrg/). Kdo měl pravdu, o tom si udělejte obrázek sami.
. V Afghánistánu se totiž rozhodně nebojovalo za svobodu a demokracii (této pohádce vymyšlené jako alibi pro vedení válek USA a omílané servilními médii snad věří už jen ti nejnaivnější).
. Tálibán vyhrál mj. díky podpoře místních obyvatel, pro které se za posledních dvacet let (bohužel) stal nositelem národně osvobozeneckého boje a hlavní opozicí ke zkrumpované vládě která, jak teď vidíme, čerpala svojí legitimitu pouze a jenom z přítomnosti zahraničních vojsk.
. To potvrdil fakt, že “vládní” vojska se vzdala téměř bez boje. Je dobré sledovat, které státy prchají a která zahraniční zastoupení zůstávají. Evidentně ne všichni jsou/byli v zemi považováni za okupanty.
. USA/NATO se podařilo prakticky svými kroky vytvořit stát v rukou islamistů. Za dvacet let války je výsledkem ještě silnější pozice radikálních islamistů v regionu a velmi pravděpodobný návrat islámského práva a útlaku. Gratuluji!
Kromě těchto očividných vítězů a poražených však existují i ti, o kterých se tolik mluvit nebude. Na obou stranách: vítězství Tálibánu je porážkou pro všechny progresivní tendence v zemi. Nastolení islámského diktátu odnesou nejvíce ženy, lidé, kteří vyznávají jiná náboženství nebo ti, kteří chtějí mít sekulární stát.
Největším vítězem akce “Trvalá svoboda” je rozhodně americký zbrojní průmysl. Za dvacet let si tento sektor americké ekonomiky vydělal astronomické peníze. Účet v podobě mrtvých, zničené země a chaosu ovšem jako vždy zaplatí někdo jiný…
A já se ptám kdo za to vše ponese odpovědnost?
Za zmařené životy českých (i dalších) vojáků, ale i čtvrtmilionu Afghánců?
Za miliardy utracené z peněz českých občanů, kteří jinak poslouchají, že “nejsou peníze”?
Za potenciální migrační vlnu?
Proto Vás všechny prosím. Až nás budou chtít naši slavní “spojenci” z USA (a jejich ocásku NATO) uvrtat do další nekonečné války. Řekněme jim jednou provždy DOST! Zatím k tomu měla odvahu pouze KSČM.
P. S. Až tady budete psát o intervenci SSSR do Afghánistánu, tak bych ráda připomněla, že přece “nechtěli být jako oni”. Jo a jen tak mimochodem – tehdy stály USA za Tálibánem, kterému dodávaly výzbroj i techniku. I přesto se tehdejší režim po odchodu vojsk “udržel” tři roky.
P. P. S. Kdyby náhodou – nikdy jsem nebyla, nejsem a ani nebudu sympatizant hnutí Tálibán!