Zdroj článku: Euractiv.cz
- Funkce a pozice
Kateřina Konečná (KSČM, GUE-NGL) je členkou výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO), výboru pro dopravu a cestovní ruch (TRAN) a zvláštního výboru pro boj proti rakovině (BECA). Účastní se také delegace v Parlamentním výboru pro partnerství EU-Arménie, ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Ázerbájdžán a v Parlamentním výboru pro přidružení EU-Gruzie. Zároveň je také členkou delegace pro europarlamentní shromáždění Euronest.
Jako náhradník se účastní výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), v němž byla řádnou členkou v minulém období, a delegace v Parlamentním výboru pro stabilizaci a přidružení EU-Srbsko.
- Agenda
Od voleb v roce 2019 vykonává již druhé období v křesle europoslankyně, čemuž odpovídá i rozmanitost europoslaneckých aktivit. Zatímco v roce 2019 dominovalo v její agendě téma ocelářského průmyslu, v roce 2020 se věnovala problematice vysílání řidičů v odvětví silniční dopravy. Jako stínová zpravodajka za frakci GUE/NGL pracovala v roce 2019 na rozhodnutí Rady ohledně uzavření dohody mezi EU a Čínou v oblasti leteckých služeb a rovněž na stanovisku k návrhu rozpočtu na rok 2020. V roce 2020 se pak jako stínová zpravodajka podílela na přípravě několika návrhů doporučení a zpráv týkajících se dopravy, mechanismu civilní ochrany EU či oblasti zdraví (např. k Farmaceutické strategii) nebo globálního odlesňování. Stínovala rovněž návrhy stanovisek týkajících se udělení absolutoria evropským agenturám v environmentální oblasti, dále stanovisko ke zřízení Fondu pro spravedlivou transformaci, etickým aspektům umělé inteligence, k nové průmyslové strategii pro Evropu a nové strategii pro malé a střední podniky. I v roce 2021 byla pověřena úlohou stínové zpravodajky několikrát, a to například pro zprávu o přípravě digitální budoucnosti Evropy, či pro návrh nařízení, který se týká posílení úlohy Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v otázce připravenosti na krize.
Podílela se rovněž na návrzích usnesení v oblasti zdraví (testování, vakcíny) v souvislosti s koronavirovou pandemií či jinými onemocněními nebo strategického přístupu k léčivým přípravkům v oblasti životního prostředí. Silně se zasazovala například o zrušení patentů na vakcinaci proti covidu-19, tak aby byla zajištěna její větší dostupnost.
- Čím se zapsala do širšího povědomí?
Kromě vítězného dotažení dopravního balíčku unijních předpisů se europoslankyně Konečná do širšího povědomí zapsala zejména během koronavirové pandemie, kdy zdůrazňovala nutnost zlepšení zdravotnictví a dostupnosti léků. Proto také podporuje Evropskou občanskou iniciativu„Right2Cure“, která požaduje bezplatný přístup k vakcíně proti covid-19 a plnou transparentnost informací kolem ní.
Na svých sociálních sítích se také vyjadřuje k brexitu nebo kauze rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Jejím tématem je dlouhodobě také klimatická změna (a zejména problém odlesňování) či problematika daňových rájů.
Spolu s europoslankyní Maxovou a Šojdrovou se v únoru 2021 připojila k dopisu, který vyzývá Komisi, aby zjistila možnost, za kterých by Skotsko a Wales mohlo po finálním odchodu Británie z Unie opět participovat ve vzdělávacím programu Erasmus+.
V poslední době se europoslankyně Konečná zviditelnila kritikou rezoluce EP, která odsoudila střet zájmů Andreje Babiše, a také svou kandidaturou do čela národní KSČM.
- Statistiky VoteWatch
Dle statistik VoteWatch se Konečná účastnila více jak 99 % hlasování. Se svou frakcí se zatím shodla v 77 % případů.