Koncem příštího týdne proběhnou volby do Evropského parlamentu, které rozhodnou o jeho složení na dalších pět let a bylo by chybou je tedy podceňovat. Je faktem, že současný stav Evropské unie není ideální, i když se někteří snaží tvrdit opak. To však neznamená rezignovat a nepostavit se problémům, které vnímáme. Když mi v domácnosti vznikne nepořádek, tak se ho také nezbavím tím, že ho budu ignorovat. Musím ho uklidit, protože by mi postupně přerostl přes hlavu.
Ekonomická krize, mezinárodní události, jako ukrajinská krize a neřešené skutečné problémy občanů (nezaměstnanost, propastné rozdíly v příjmech atd.) ukázaly v posledních letech slabiny současného stavu Evropské unie. Ukázalo se, že momentální vedoucí evropské elity tápou a ztratily kontakt s vlastním obyvatelstvem. Nyní se Evropa nachází na jakémsi rozcestí a celkový výsledek následujících voleb naznačí cestu, po které se vydá. Původní evropské myšlenky, které znamenaly hlavně mírové soužití, standardy v lidských a sociálních právech nebo vzájemné se otevření států pro své občany, ať už v práci či studiu, jsou správné. K těm by se měla Evropa vrátit a rozvíjet je s ohledem na současný stav společnosti. Evropské elity a byrokraté se v minulých letech zabývali spíše zájmy velkých korporací a bank. Nyní je nutné se začít zabývat bytostnými zájmy vlastních občanů. KSČM i její partnerské evropské strany mají ucelenou představu o prioritách, na které se chceme zaměřit. Jsou to zvláště otázky nezaměstnanosti, nespravedlivých pracovních podmínek a důchodů. Například určitý standard minimální mzdy (základního důchodu) by měl existovat na celoevropské úrovni, aby se začaly stírat propastné rozdíly a zastavilo se rozevírání nůžek v příjmech občanů. Taková opatření s sebou nesou samozřejmě náklady, a to je další z otázek, na které se chceme zaměřit. Dnes je velkým problémem daňový dumping mezi státy a zvláště pak skutečnost, že miliardy eur unikají z míst vzniku zisku do různých zámořských daňových rájů. S finanční otázkou souvisí i nutnost regulovat dnes všemocné bankovní domy a začít startovat projekt veřejného bankovnictví, jako skutečné služby pro střadatele a pro začínající podniky. Důležitá jsou samozřejmě i jiná témata, jako je regulace vnější imigrace, svobodný internet, ochrana před sledováním osobních informací, suverénní a silná zahraniční politika, která může vyvážit v kladném slova smyslu vliv USA. To vše jsou pro nás stěžejní témata nadcházejícího volebního období a věřím, že pokud se v příštích letech budeme moci takovým otázkám věnovat, tak začne být Evropská unie zase smysluplnou organizací, která přináší svým lidem prosperitu.
Vážení spoluobčané, chci vás tímto také zdvořile požádat, abyste si našli 23. a 24. 5. chvíli ve svém čase a spolurozhodli o tom, kdo bude hájit zájmy České republiky v Evropské unii.
Made with love by Kateřina Konečná © 2018
Výhradní odpovědnost nese poslanec, který tuto politickou a informační činnost financuje. Evropský parlament nenese odpovědnost za využití uvedených informací.