V pondělí se v Praze uskuteční debata s autory publikace Kdo nám chce zatrhnout TTIPec. Diskuse se zúčastní také poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná, koordinátor Stop TTIP Jan Májíček, či pražský zastupitel Ondřej Profant.
Diskuse se zúčastní kromě autorů dokumentu také hosté: poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná (KSČM), poslanec Národní rady SR Ľuboš Blaha (SMER – SD), koordinátor Evropské občanské iniciativy proti TTIP Stop TTIP CZ Jan Májíček, pražský zastupitel Ondřej Profant (Piráti), výzkumník společenské odpovědnosti výrobců a distributorů potravin Tomáš Uhnák a publicista Jan Exner.
Již v sobotu se v Praze uskutečnila demonstrace proti chystanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství (TTIP) a podobným smlouvám. Zúčastnilo se jí asi 400 lidí. Protest pořádaly organizace Iuridicum Remedium a platforma Stop TTIP. Mezi řečníky byla i poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná. Zeptali jsme se jí, co vidí za problém, který se může dotknout i českých občanů. Podle vlády a dalších podporovatelů by totiž dohoda TTIP mohla přinést ekonomický růst a odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA.
„Soubor smluv CETA, TISA a TTIP jsou si podobné jako rodné sestry. Jsou v nich obsaženy stejně škodlivé principy, které oslabují kontrolní schopnosti států, posilují soukromé, nikým nevolené arbitrážní rady a podobné instituce jako má být Rada pro regulační spolupráci (Regulatory Cooperation Council). Ta by měla do budoucna rozhodovat o tom, jaké regulace, tedy jaká ochrana je vhodná a jaká ne. To by znamenalo další ránu už tak pochroumané evropské demokracii, která se týká všech občanů,“ uvedla Konečná.
„Je to vážné. V Evropském parlamentu nejsem jediná, kdo je proti TTIP a podobným smlouvám. Na bezpočtu výborů a slyšení se snažíme opakovat argumenty, které jsou oprávněně proti TTIP vznášeny. Evropský parlament je jedno z bojišť, kde se odehrává bitva o to zda budou smlouvy jako TTIP, CETA a TISA schváleny a v jaké podobě,“ řekla.
„Moje stanovisko je jasné: ne smlouvám, které posilují moc korporací, ne smlouvám, které staví zisk hrstky nad zájmy většiny, ne současné korporátní globalizaci,“ dodala. Evropská frakce GUE/NGL, jejíž je KSČM součástí, v této otázce spolupracuje i s frakcí Zelených.
Demonstrace se v sobotu uskutečnily ve více jak 400 městech nejen Evropy, ale i USA, Brazílie a dalších zaoceánských zemí. Moderátor pražské akce Nikola Čech z Levé perspektivy uvedl, že celkem se ve světě konalo 734 akcí, z toho v České republice na čtyřech místech – nejen v Praze, ale i Brně, Ostravě a Opavě.
O přípravách smlouvy se mnoho neví, kritici namítají, že dojednávání probíhá za zavřenými dveřmi. Na demonstraci z úst mnoha řečníků z řad sociálních demokratů, komunistů, Pirátů, anarchistů či odborářů zaznělo, že nezávislé studie v případě přijetí TTIP předvídají zánik pracovních míst, menších podniků, pokles čistého exportu Evropy i kupříkladu odstranění evropské povinnosti značit potraviny s obsahem GMO. Podle zastánců by smlouva naopak mohla vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.