Ministři životního prostředí se zatím nedovedou shodnout na krocích pro zvýšení ceny emisních povolenek a na ochraně průmyslu v evropském systému ETS. Europoslanci už ale mají jasněji a čekají na finální vyjednávání, která přijdou příští rok.
„Současná vyjednávání reformy EU ETS přinesla kompromis, který se nemusí líbit všem, ale v konečném důsledku je vyvážený,“ hodnotí česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM, GUE-NGL), která je v ENVI stínovou zpravodajkou.
„Dává prostor jak ambicím k ochraně klimatu, jako je například zvýšený odtok do MSR nebo zvýšený LRF, tak i opatřením pro ochranu evropského průmyslu a teplárenství, jako jsou například výjimky pro ocel z aplikace případného korekčního faktoru či speciální povolenková rezerva pro případný nárůst průmyslové výroby v EU,“ říká a dodává, že ona je s výslednou dohodou poměrně spokojena i proto, že její dosažení bylo velmi složité.
Finále se blíží
Zpravodaj návrhu, britský europoslanec Ian Duncan (ECR) však přiznal, že bude ještě výzva přesvědčit k podpoře tohoto kompromisu také plénum Parlamentu, které se má k otázce dostat v únoru.
Ani Konečná nevylučuje, že na plénu může dojít k dílčím změnám. Je prý ale optimistická. I proto, že ENVI do své zprávy zahrnul i část návrhů „sousedního“ výboru pro průmysl a energetiku (ITRE), který svou zprávu k ETS schválil už v říjnu.
Zajímavá pak podle europoslankyně budou ještě finální trojstranná jednání mezi Parlamentem, členskými státy a Komisí.
Velký boj se podle ní povede například o zvýšení lineárního redukčního faktoru. „Ten teď sice odporuje závěrům Evropské rady, nicméně na druhé již odpovídá novým závazkům z Paříže, se kterou tyto závěry ještě nepočítaly,“ říká s odkazem na Pařížskou dohodu o klimatu, kterou světové společenství schválilo před rokem.