Plenární zasedání bylo 25. 3. 2015 opravdu nabité a neslo se pro mne v duchu obrany českých a celoevropských zájmů.
Po dlouhé době snažení se nám podařilo získat tzv. one minute speech. Jedná se o mechanizmus, kterým předseda Evropského parlamentu dává slovo poslancům, kteří chtějí upozornit parlament na důležitou otázku politické povahy. Jedná se nejčastěji o příspěvky reflektující aktuální dění, která nejsou předmětem plenárního zasedání. Díky tomu se mi podařilo informovat Evropský parlament o americkém konvoji, který bude projíždět Českou republikou. Evropští poslanci tak nyní ví, že čeští občané nejsou zcela smířeni s kroky naší vlády v této věci a nebojí se jí ani postavit na odpor.
Ve svém projevu jsem připomněla silný odpor české veřejnosti proti možnosti postavit na českém území americký radar a vyjádřila údiv nad tím, jak brzy Američané zapomněli na to, že plná náměstí mnoha českých měst duněla pod skandováním: „Yankee go home“. Tento odpor se nyní částečně přelil na americkou kolonu čítající 120 vozidel a 520 vojáků, která bude na území České republiky od 29. 3. do 1. 4. Upozornila jsem Evropský parlament, že tato kolona vzbuzuje u části české občanské společnosti značné kontroverze, a to nikoliv pouze z historických důvodů, ale i z pohledu zahraniční politiky. Značná část občanů a veřejných zástupců se totiž nedomnívá, že podobné demonstrace vojenské moci uklidňují již tak dosti napjatou atmosféru. Na závěr jsem projevila přání, aby se brzy uklidnily horké hlavy, které se nepodílí na vytváření mírového ovzduší a narušují mírové ticho demonstrativními přesuny vojsk.
Naším cílem by mělo být diplomatické řešení krize a nikoliv její eskalace. EU by neměla přihlížet (či přímo nahrávat) tomu, aby se dvě velmoci předváděly ve velikosti armád a eskalovalo se tím napětí ve východní Evropě. Nechceme vidět žádné ukázky vojenské moci a požadujeme, aby armády zůstávaly pouze ve svých státech.
My víme, že si takovýto svět přejeme, a teď to ví i Evropský parlament.