Kvalitě potravin byla o letošních prázdninách věnována velká pozornost nejenom ze strany médií, ale téměř každý z nás se s touto realitou setkává denně při svých nákupech.
Ministerstvo zemědělství svolává tiskové konference, na kterých prezentuje několik let známá fakta, která pouze tento stav konstatují. Ale zásadní změny v přístupu k zemědělské politice se zde asi jen tak rychle nedočkáme.
Bohužel je dnes na zemědělskou půdu pohlíženo pouze na zdroj rychlého zisku. Je snaha získat co nejrychleji vysoký profit za každou cenu i díky používání chemikálií a prostředků, o jejichž složení mnoho nevíme. Nebere se ohled na budoucí možné využití. Na polích se pěstují rostliny, které nejsou primárně určeny k výživě obyvatel, ale slouží jako produkt pro technické zhodnocení pohonných hmot nebo k jiným účelům. Dostupná výkonná technika pak samozřejmě může být dobrým pomocníkem, ale může se stát i nástrojem, který může půdu nevratně poškodit.
Tato problematika není jen specifikem naší republiky. Bohužel se s necitlivým přístupem k půdě setkáváme téměř po celém světě. Dochází velmi rychlým tempem k úbytku původních pralesních porostů v jihovýchodní Asii. Vznikají tam nově plantáže pro produkci palmového oleje. V Evropském parlamentu se nám podařilo přijmout rezoluci k omezení jeho využití v potravinách i dalším drogistickém zboží. Řešením tohoto problému není složitá matematická formulace, ale jednoduchá rovnice. Na jedné straně je nabídka levnějšího produktu a na druhé bohužel poptávka potravinářských firem.
Už i u nás se pojem společenské odpovědnosti dostává do strategického uvažování některých firem. Proto jsem velmi ráda přijala pozvání seznámit se s potravinářskou výrobou firmy Semix v Oticích na Opavsku. Společnost s půl miliardovým obratem a dvěma stovkami zaměstnanců při výrobě pekárenských směsí, kaší a celozrnných produktů nepoužívá palmový olej od roku 2016. Je to důkazem, že pokud je vůle, něco dokázat, tak to jde. Výrobky této firmy se uplatňují na trzích po celém světě. Pro zákazníky této firmy je prvořadá kvalita a technologické postupy šetrné ke zpracovávaným obilným surovinám a ta je jim zaručena.
Prohlídka firmy ale nebyla to jediné, co mě potěšilo a v pozitivním směru překvapilo. Pan jednatel mě provedl po několika hektarovém území, které vytvořil na katastrech několika obcí. A zcelit takto velké plochy pozemků opravdu nebylo jednoduché. Celkem takto udržují téměř padesát hektarů luk. Vrací je zpět pro původní ptactvo a živočichy. Součástí jsou i mokřady pro obojživelníky. Ty přirozeně zachytávají vodu v krajině v době, kdy je to zejména v jarních měsících potřebné. Na pozorovatelnu vybudovanou nedaleko obce Kozmice se v době jarního hnízdění ptáků přijíždějí podívat ornitologové i ze zahraničí.
A proč ten název článku? Na pozorovatelně je také umístěno čapí hnízdo. Ale skutečné. Skromné a funkční. Slouží opravdu pro hnízdění čápů. Lidé ze Semixu v čele se svým jednatelem Ing. Kamilem Lisalem, na Kozmických loukách investují kromě svého času, také vlastní nemalé finanční prostředky pro zachování přírody, která je tak přístupná nám všem, kteří chtějí zachovat to krásné, co nám předchozí generace zanechaly. Za to jim patří mé poděkování. A věřím, že nejen mé.