Po několikaletých peripetiích, kdy se britská politická scéna nemohla shodnout na tom, jak má odchod Velké Británie z EU vypadat, stává se nyní brexit skutečností. Boris Johnson tak naplnil vůli většiny Angličanů a Velšanů z referenda v roce 2016. Vždy jsem zdůrazňovala, že respektuji výsledek hlasování, ale že brexit neodráží vůli obyvatel Skotska a rovněž Severního Irska.
Brexit totiž ohrožuje integritu Velkopáteční dohody; od roku 1998 panuje na Irském ostrově po třech desetiletích nábožensko-politického konfliktu mír, a tedy i mírový proces. Odchod Velké Británie z EU narušuje těžce získaná práva občanů, ochranu pracovníků a environmentální standardy v Severním Irsku. Zásadním problémem také je, že Britové před 100 lety zavedli v Irsku umělou hranici, a proto byla tato hranice při vyjednáváních o brexitu obrovskou komplikací. Podle mých irských a severoirských kolegů neexistuje nic takového jako dobrý brexit. Dohoda o vystoupení sice omezuje jeho negativní dopady na Irský ostrov, ale ani tehdy nebude plně chránit práva osob v Severním Irsku. Pokud je právě hranice tím zásadním problémem, existuje pouze jedno dlouhodobé řešení: sjednocení Irska.
Současná situace znovu otevírá staré rány a vzbuzuje strach z jakékoliv hranice. Irové jsou však zcela odhodláni zachovat na ostrově mír. Záleží samozřejmě primárně na nich samotných, jestli se vydají cestou sjednocení, ale já budu v rámci své pozice v Evropském parlamentu trvat na naprostém dodržování Velkopáteční dohody. Věřím, že jednoho dne budou poslanci ze Severního Irska znovu zvoleni do Evropského parlamentu, jelikož pokud dojde ke sjednocení Irska, celý ostrov bude automaticky plným členem EU.
Do té doby by měla EU spolu se členskými státy přemýšlet o tom, jak sjednocení Irska napomoci, pokud (respektive až) bude tato možnost na stole.
Made with love by Kateřina Konečná © 2018
Výhradní odpovědnost nese poslanec, který tuto politickou a informační činnost financuje. Evropský parlament nenese odpovědnost za využití uvedených informací.