Ve čtvrtek 10.9.2014 Komise bezprecedentně odmítla zaregistrovat evropskou občanskou iniciativu, která žádá zastavení poloutajeného vyjednávání a podpisu dvou mezinárodních smluv o obchodu a ochraně investic. Jedná se o Transatlantickou obchodní a investiční úmluvu (TTIP) a Kanadsko-evropskou obchodní úmluvu (CETA). Odůvodnění kroku Komise se zdá velmi slabé a nepřesvědčivé, kdy pouze tvrdí, že toto je mimo její působnost. Podle dostupných právních analýz však byla formulace petičního požadavku právně zcela v pořádku. Evropská občanská iniciativa je nástroj, který má sloužit ke zvýšení zapojení evropské veřejnosti do rozhodování a přiblížit tak EU lidem. Místo toho, aby Komise reagovala na sílící zájem veřejnosti o tyto dalekosáhlé obchodní dohody, odmítla jakoukoliv debatu.
1. Z jakého důvodu byla tedy odmítnuta registrace této evropské občanské iniciativy, za situace, kdy dle právních analýz byla formulace petičního požadavku zcela v pořádku?
2. Proč se Komise brání informovat veřejnost, která se dovolává jen svých práv garantovaných Smlouvami, a to navíc v souvislosti se smlouvami natolik podstatnými pro občany EU?
Odpověď místopředsedy Timmermanse jménem Komise | ||||
Podle nařízení o občanské iniciativě (č. 211/2011) je před tím, než lze zaregistrovat určitou evropskou občanskou iniciativu, a tedy i před tím, než organizátoři dané evropské iniciativy provedou sběr prohlášení o podpoře, zapotřebí splnit řadu právních podmínek. Podle daného nařízení má Komise za úkol ověřit, zda je každá navrhovaná evropská občanská iniciativa s těmito právními kritérii v souladu.Podle daného nařízení může občanská iniciativa Komisi pouze vyzvat, aby v rámci svých pravomocí předložila vhodný návrh právního aktu, jenž je podle mínění občanů nezbytný pro účely provedení Smluv. Podle uvedeného ustanovení není z formálního hlediska přípustná občanská iniciativa, která Komisi vyzývá, aby právní akt nepředložila. Totéž platí pro občanskou iniciativu, která Komisi vyzývá, aby navrhla „rozhodnutí“ o nepřijetí právního aktu.
Iniciativu „Stop TTIP“ nebylo možné zaregistrovat, neboť nesplňovala uvedené podmínky stanovené v daném nařízení(1). Skutečnost, že daná iniciativa je nepřípustná, nicméně Komisi nebrání v tom, aby zohlednila obavy vyjádřené v iniciativě v rámci politické rozpravy. V tomto smyslu se v politických směrech předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera zdůrazňuje, že Komise bude jednat se Spojenými státy o přiměřené a vyvážené dohodě o volném obchodu. Nebudou obětovány evropské bezpečnostní, zdravotní, environmentální a sociální normy a normy na ochranu údajů ani kulturní rozmanitost. Stejně tak nebude ani omezena pravomoc soudů v členských státech EU. Komise navíc přijala řadu opatření na podporu transparentní veřejné rozpravy na téma transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Dne 25. listopadu 2015 oznámila řadu opatření pro zvýšení transparentnosti uvedených jednání. Rovněž zorganizovala veřejnou konzultaci týkající se urovnávání sporů mezi investorem a státem v souvislosti s TTIP, jejíž výsledky byly zveřejněny dne 13. ledna 2015.
|