Palamach 2 ke stažení zde
Palmanach 1 ke stažení zde
Téma palmového oleje mi bylo odhaleno v roce 2015. V tomto roce byly v Indonésii a Malajsii zaznamenány nejrozsáhlejší požáry za téměř dvě desetiletí. Příčinou těchto požárů byly globální změny klimatu, změny ve využívání půdy a odlesňování související s produkcí palmového oleje. 52% těchto požárů propuklo v rašeliništích bohatých na uhlík a Indonésie se tak stala jedním z největších přispěvatelů ke globálnímu oteplování na Zemi. V březnu roku 2016 jsem iniciovala první slyšení o palmovém oleji a odlesňování ve Výboru pro životní prostředí a o rok později byla přijata rezoluce. Tato poměrně unikátní procesní rychlost ukazuje důležitost tohoto tématu a silnou vůli Evropského parlamentu vzniklou situaci řešit.
Otázka palmového oleje je velmi složitá a dá se na ni nahlížet z několika hledisek. Netýká se jen životního prostředí, ale také rozvojové tématiky, nucené práce, práva domorodých komunit, sociální problematiky, eroze půdy a dalších. Proto se domnívám, že je důležité zdůraznit význam rozvoje globálního řešení založeného na kolektivní odpovědnosti mnoha různých aktérů. Chtěla jsem zahájit rozpravu se všemi zúčastněnými stranami, protože jsem neviděla možnost, jak by se taková složitá záležitost mohla vyřešit bez jejich zapojení. Moje zpráva se proto snaží být naprosto inkluzivní a vyvážená.
Moje zpráva si klade dva hlavní cíle: zajistit udržitelnou výrobu palmového oleje a zastavit odlesňování. Na začátku jsem si položila tři důležité otázky:
- Je možné získávat palmový olej bez odlesňování a udržitelným způsobem?
- Jak důvěryhodné jsou stávající systémy certifikace?
- Je nutné mít palmový olej v biopalivech?
Odpověď na první otázku nebyla tak snadná, jak jsem doufala. Mnoho lidí mi tvrdilo, že neexistuje taková věc, jako je udržitelný palmový olej a že ani nikdy nebude. I když jsem jejich postoj pochopila, říct ne možnosti udržitelného palmového oleje znělo až příliš jako smíření se s požáry a odlesňováním, což jsem nemohla přijmout. Bylo mi odhaleno také mnoho kontroverzí spojených s certifikačními systémy. Kritéria udržitelnosti těchto schémat jsou předmětem kritiky, zejména pokud jde o ekologickou a sociální integritu. Já a ostatní stínoví poslanci Evropského parlamentu jsme chtěli zajistit, aby na trh EU vstupoval pouze palmový olej certifikovaný systémy, které zaručí udržitelnou výrobu.
EU je proto ve zprávě vyzvána, aby zavedla minimální kritéria udržitelnosti pro palmový olej a produkty obsahující palmový olej, které vstupují na trh EU, a aby zajistila, že palmový olej vstupující do EU:
Nebyl příčinou degradace ekosystémů ve formě odlesňování primárních a sekundárních lesů nebo degradace a ničení rašelinišť nebo jiných ekologicky cenných habitatů, ať už přímo nebo nepřímo a že nezpůsobuje ztrátu biologické rozmanitosti, především ohrožených živočichů a rostlin;
• nezpůsobil změny v užívání půdy, které mají negativní dopad na životní prostředí;
• nezpůsobil hospodářské, sociální a environmentální problémy a konflikty, včetně konkrétních problémů týkajících se dětské práce, nucené práce, krádeží půdy nebo vystěhování domorodých nebo místních komunit;
• proces jeho získání byl plně v souladu se základními lidskými a sociálními právy.
Moje třetí stěžejní otázka se týkala biopaliv. 46% celkového objemu palmového oleje dovezeného do EU se používá k výrobě biopaliv. To vyžaduje asi jeden milionu hektarů tropické půdy. Domnívám se, že je nelogické, že první generace biopaliv obsahuje palmový olej, zatímco výroba této komodity způsobuje značné emise CO2. Spolu s ostatními stínovými poslanci jsme našli vůli shodnout se na tom, že vyzýváme Komisi, aby přijala opatření na postupné ukončení používání rostlinných olejů v biopalivech (včetně palmového), které jsou příčinou odlesňování, nejlépe do roku 2020.
Evropský parlament se rozhodl zaujmout ještě silnější stanovisko a hlasoval pro odstranění bionafty vyrobené z palmového oleje ze seznamu biopaliv, která se můžou započítávat do obnovitelných zdrojů energií dle směrnice o obnovitelných zdrojích energie (RED II) od roku 2021. Moje zpráva se stává realitou.
Boj za udržitelnost a skutečně ekologická biopaliva pokračuje. Je to stále důležitá součást mé práce v Evropském parlamentu a také velké téma této brožury.
Byla jsem velmi ráda, že na plenárním zasedání 640 poslanců Evropského parlamentu souhlasilo s tím, že EU musí přijmout naléhavé kroky k zastavení vzniku škod na životním prostředí plynoucích z masové výroby palmového oleje, poháněné evropskou spotřebou, pokud má dodržet svůj závazek k pařížské dohodě o klimatu a cílů OSN pro udržitelný rozvoj.
Cesta k udržitelnému palmovému oleji bude dlouhá, sepsání zprávy však považuji za důležitý výchozí bod. Nemáme všechny odpovědi, ale projevili jsme politickou vůli řešit tuto záležitost a neodhlížet od možných nebezpečí spojených s tímto problémem. V zájmu evropských spotřebitelů (kteří se o tuto záležitost velmi zajímají) a občanů producentských zemí musíme zabránit odlesňování v důsledku výroby palmového oleje.