„V utajení před veřejnosti vzniká historická dohoda s USA, která může pohřbít sociální vymoženosti a evropské standardy na zdraví lidí a životní prostředí, jež jsou v EU ve srovnání s ostatním světem výrazně vyšší,“ varuje europoslankyně Kateřina Konečná.
Proto z iniciativy Kateřiny Konečné vyšla dvaatřicetistránková publikace s otázkou v názvu … Kdo nám chce zatrhnout TTIPec?.Europoslankyně Konečná při jejím opakovaném představení si přizvala spoluautory, odborníky z neziskového sektoru, České pirátské strany a jednou i poslance Národní rady Slovenské republiky Ĺubošem Blahou (SMER-SD).
V čem spočívá nebezpečí smlouvy TTIP?
„Je tu riziko zrušení netarifních překážek potajmu připravované smlouvy. V EU je zakázáno, například v drogistických výrobcích, násobně více látek než v USA, což třeba u vlasového šamponu více zatěžuje evropské výrobce, kteří za drahé peníze zkoumají, jak se nepřípustných látek zbavit, případně je nahradit. Jednotlivé části rozsáhlé smlouvy se vyjednávají dost podivně,“ uvedla Konečná. Europoslanci si vymohli, že mohou, ovšem pouze v uzavřené místnosti a na objednání, studovat její pasáže. „Nemůžeme mít však s sebou mobilní telefon, počítač, nemůžeme si psát poznámky,“ dokreslila podmínky europoslankyně. Neví se, zdali se smlouva bude schvalovat jen v EP, nebo půjde i do národních parlamentů. O to by si měly podle europoslankyně říci samy národní vlády.“Tajuplnost celé procedury objasňuje Evropská komise tím, že obchodní smlouvy mají prý vždy takovýto režim,“ vysvětlila Konečná a jedním dechem dodala, že toto vysvětlení mnoho politiků vnímá hodně podezřele a proto pokračuje protestní hnutí.
Zatímco frakce Sjednocené evropské levice/Severské zelené levice a evropští Zelení jsou proti TTIP, pravicové frakce, jež podporují šéfa Komise Junckera, jsou zřejmě pro přijetí smlouvy. „Mnohé bude záležet na socialistech; ve výborech proti dílčím částem TTIP hlasují i pravicoví europoslanci,“ dodala Konečná, která předpokládá, že právě z důvodu složitosti vyjednávání nebude smlouva patrně v roce 2015 schválena. Europoslankyni těší. že v západních zemích Unie probíhá otevřená debata o problematice dohody a na této vlně se chce nést i Kateřina Konečná, která se postavila do čela protestních akcí. „Mrzí mne, že v ČR se vůbec nejedná o tomto, ani v Poslanecké sněmovně, ačkoli jsme debatu chtěli otevřít. Ovšem neumožnilo se to,“ dodala.
Smlouva s USA čímsi zavání. Máme mlčet?
„Víte, co je podezřelé? Nikdo netlačí na Američany, aby převzali evropské standardy. Vždyť jejich potraviny a drogistické zboží neobsahují žádné informace o jejich složení,“ podotkla Konečná. Na nebezpečí plynoucí z TTIP v oblasti autorských práv poukázali Pirát Ondřej Profant a publicista Jan Exner. „Problém je zaobalen do právnického textu, který je velmi složitý. A my nechceme žádné extrémní požadavky, chceme, aby vše bylo srozumitelné,“ hlásil Profant. Publicista Jan Exner, který do publikace rovněž přispěl, upozornil na nebezpečí případné platnosti arbitrážní doložky, tzv. mechanismus urovnání vztahů mezi investory a státy (ISDS). Předpokládaná nejkontroverznější část smlouvy by umožnila, že by soukromá společnost mohla žalovat stát za to, že jí zákonem nebo politickým rozhodnutím zkomplikoval podnikání.