Otázka:
Evropský parlament přikládá revizi směrnice o obalech značný význam. Cílem revize má být mj. také harmonizace a úplné sjednocení implementace v jednotlivých státech EU tak, aby docházelo k jednotnému vykazování dat včetně vypracování samotné metodiky pro harmonizaci výpočtu. Klíčové jsou spolehlivé a porovnatelné číselné údaje. Je nezbytné si jako prioritu stanovit zavedení kvalitní definice potravinového odpadu a společné metodiky pro číselné vyjádření potravinových ztrát a plýtvání.
Chystá se Komise navrhnout jednotnou metodiku pro číselné vyjádření potravinových ztrát tak, aby byla známa dostatečně dopředu, a členské státy se tak nedostaly do situace obdobné, jako tomu bylo např. u zdravotních tvrzení?
Uvědomuje si Komise, že podle jejího návrhu k harmonizaci vykazování dat týkajících se recyklace nedojde?
Bere Komise v úvahu, že návrh vedoucí k posunutí měřícího bodu výrazně poškodí ty členské státy, které stojí v současné době na předních místech, a že všechny další změny (např. kalkulace kompozitních materiálů) a změny definic přinášejí zároveň nejasnosti v tom, jakých cílů dosahujeme v současnosti?
Odpověď:
Odpověď komisaře Velly jménem Komise
Komise v červenci 2014 navrhla změnu šesti různých směrnic o odpadech[1], přičemž u tří z těchto směrnic měly být provedeny rozsáhlé změny týkající se celé řady cílů v oblasti odpadu[2] a ostatní tři směrnice měly být zjednodušeny[3]. Návrh představoval komplexní přezkum právních předpisů v oblasti odpadů, jenž by mohl ovlivnit řadu vnitrostátních právních předpisů.
Komise ve svém pracovním programu na rok 2015 (COM(2014) 910)[4] oznámila stažení tohoto návrhu a jeho nahrazení novým, ambicióznějším návrhem do konce roku 2015. Účelem nového návrhu je podpora oběhového hospodářství.
[1] Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2008/98/ES o odpadech, směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech, směrnice 1999/31/ES o skládkách odpadů, směrnice 2000/53/ES o vozidlech s ukončenou životností, směrnice 2006/66/ES o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech a směrnice 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, COM(2014) 397 final.
[2] Rámcová směrnice o odpadech, směrnice o skládkách a směrnice o obalech.
[3] Směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ), směrnice o vozidlech s ukončenou životností a směrnice o bateriích.
[4] Pracovní program Komise na rok 2015, COM(2014) 910 final, 16.12.2014.