Otázka:
Dne 5. listopadu uskutečnil parlamentní Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) výměnu názorů se Světovou zdravotnickou organizací za přítomnosti Komise, Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Většina členů výboru ENVI se shodla s Komisí, že klíčovou prioritou je boj proti ebole v západní Africe. Souhlasí Komise v této souvislosti s tím, aby byl do západní Afriky vyslán velký počet odborníků střediska ECDC na podporu mezinárodní reakce? Z EU i ze třetích zemí se ozývají časté požadavky na vyslání pracovníků střediska ECDC do zemí, jež mají s EU dohodu o přidružení, jako jsou Ukrajina, Moldavsko a Gruzie. Vzhledem k nedostatečnému financování je ECDC schopno splnit jen velmi málo požadavků těchto zemí na vyslání odborníků.
1. Má Komise v úmyslu poskytnout středisku ECDC dostatečné nástroje k tomu, aby mohlo plnit závazky Komise a členských států vůči přidruženým evropským zemím?
2. Jaké plány má Komise se střediskem ECDC, aby bylo schopno vyhovět žádostem těchto zemí?
3. Domnívá se Komise, že by středisko ECDC mělo sloužit pouze vnitřním potřebám EU, nebo je toho názoru, že by mělo poskytovat své know-how a pomoc také přidruženým třetím zemím?
Odpověď komisaře Andriukaitise jménem Komise
Nařízení o zřízení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) poskytuje právní základ pro jeho mezinárodní činnosti(1). Mezinárodní priority ECDC jsou uvedeny v jeho strategii pro mezinárodní vztahy na období 2014‐2020(2) schválené správní radou. Tato strategie zajišťuje koherentní stanovování priorit a také to, aby mezinárodní činnosti ECDC probíhaly v rámci příslušných politik EU. Strategie uvádí jako první prioritu země procesu rozšíření. Druhou prioritou je spolupráce se sousedními zeměmi jako součást širší evropské politiky sousedství (EPS). Tuto práci ve vhodných případech podporují nástroje EPS(3) a příslušné informace jsou uváděny ve výročních zprávách o pokroku v oblasti této politiky. Pokud jde o reakci na ebolu, ECDC již vyslalo odborníky do postižených zemí – v současné době to je Guinea, Sierra Leone a Libérie – a od 18. ledna jsou v Guineji nasazeny čtyři další týmy epidemiologů.
ECDC začalo spolupracovat se zeměmi EPS, aby se tyto země seznámily s normami a právními předpisy EU a aby se posílily kapacity pro kontrolu přenosných nemocí za podpory evropského nástroje sousedství a partnerství. Středisko dále vypracovalo středomořský program pro výcvik v intervenční epidemiologii(4), který je financovaný z nástroje stability EU, aby se posílily kapacity pro reakci na přeshraniční zdravotní hrozby a dozor nad nimi.
ECDC bude pokračovat ve spolupráci se sousedními zeměmi a nadále bude pomáhat východním partnerům EPS s hodnocením a posilováním jejich systémů pro přenosné nemoci.
|