K tomu by zřejmě s radostí dospěla Evropská komise, neboť předložila návrh opatření v boji proti šíření dezinformací na internetu Do července by jako první krok online platformy měly vytvořit a dodržovat společný kodex zásad. Dokonce komise určí síť cenzorů, které nám budou říkat, co je pravda a co není. Tyto pak bude EU podporovat. Zkrátka – dostanete informaci, nad kterou už nebudete muset přemýšlet.
Myslím, že tudy cesta rozhodně nevede. Samozřejmě, že svoboda sdělení má svoje hranice – výhružná sdělení, nabádání k násilí, nebo poplašné zprávy je třeba rozlišit a zastavit. Rozhodně ale nesmíme dospět k tomu, aby EU – nebo kterýkoliv úřad – měl právo rozhodovat o tom, která informace je pro občana vhodná a která ne.
Všichni cítíme, že návrh opatření je namířen proti tzv. ruským „fake news“, nicméně by bylo férové přiznat, že každá světová mocnost má samozřejmě své zájmy . A tvářit se, že USA nebo kterékoli jiné velmoci se to netýká, by bylo pokrytectvím nejvyššího kalibru. Pravda, Bílý dům nemusí hledat moc cest, jak svá stanoviska sdělovat. Horliví novináři – a to se týká i některých v ČR – rádi převezmou nekriticky vše, co ministerstvo zahraničí USA vypustí do světa. Připomněla bych jen, jak nás před invazí do Iráku média masírovala o existenci chemických zbraní – což byla samozřejmě informace, na níž měly Spojené státy velký zájem…
Jsem toho názoru, že EU by měla spíše řešit, co trápí občany, a ne pár papalášů a byrokratů v Bruselu. Třeba otázku daňových rájů, na které všichni doplácíme, rozdílného odměňování občanů Unie nebo toho, že si z naší země výrobci udělali odpadkový koš Evropy, proti čemuž KSČM bojuje již drahnou dobu!
Za KSČM jasně říkám, že nechceme žádné ministerstvo pravdy ani žádnou síť ověřující faktickou správnost údajů. Jednalo by se o nebezpečný precedent. Jakmile něco podobného zavedeme může to vést kamkoliv a být jednoduše zneužitelné. Jedná se o cestu do pekel. KSČM věří lidem, že jsou sami nejlépe schopni posoudit to co čtou!