🔴petici proti vojenským základnám a přítomnosti cizích vojsk zde.
Vojáci USA si u nás budou moci dělat, cokoliv budou chtít…
jedním z témat, o kterým by se mělo nahlas a hodně mluvit, je vojenská smlouva mezi Českou republikou a Spojenými státy. Já jsem k tomuto tématu (po dlouhé době) dostala pozvání do vysílání České televize, ale pak mi pak zavolali, že mou účast v Událostech komentářích ruší. Nejspíš nebylo žádoucí, aby si lidé vyslechli to, o čem zastánci působení cizích vojsk u nás vědomě nemluví.
Když jsem se na debatu připravovala, poctivě jsem si prošla text „obranné dohody“ a aby nikdo nemohl moje vyjádření označit jako dezinformační, podívala jsem se i na podobnou dohodu, jakou má Slovensko. Zapátrala jsem i v minulosti a našla návrh smlouvy mezi ČR a USA o vybudování radaru v Brdech.
Na to, o jak zásadní dokument se jedná, mě překvapuje, že u nás panuje zatím relativní klid. Když v loňském roce podobným procesem procházelo Slovensko, lidé i opoziční politici v ulicích bili na poplach. To, jak je to u nás, zřejmě svědčí o postoji parlamentní opozice. Vždyť už hlasování o zavázání naší země ke 2 % HDP na obranu, jak po nás vyžaduje právě NATO, poslanci podpořili. Jen připomínám, že to v době, kdy vláda ochuzuje pracující, důchodce, rodiny, studenty – zkrátka všechny, s výjimkou bankovního sektoru a nadnárodních korporací.
Už jsme v NATO a potřebujeme i „ochranu“ USA?
Ale zpět k tzv. obranné dohodě. První zásadní otázkou je, proč vlastně vzniká, nebo vznikla. Vždyť ze všech stran slyšíme, jak nad námi bdí Severoatlantická aliance, v níž mají rozhodující slovo právě Spojené státy. K čemu ji tedy ČR potřebuje, má-li už zajištěnou bezpečnost, jak tedy tvrdí mainstream, z NATO? Uzavíráme tuto smlouvu, protože ji mají jiní – například zmiňované Slovensko? To je prosím pěkně argument na úrovni žáka základní školy, který poukazuje vždycky na ostatní, nemá-li jiný argument. Ale vážně – proč USA potřebují mít tak výsostná práva, možnost skladovat zde zbraně či pobývat vojáky několik tisíc kilometrů od vlastních hranic? Argument, že to potřebujeme „aby nás Putin nenapadl“ je fantasmagorie. Je to faktický nesmysl a kdokoli tím bude argumentovat, tak by potřeboval péči odborného lékaře a nemá cenu s ním debatovat.
Hojně debatovanou otázkou v souvislosti s touto vojenskou smlouvou je vybudování vojenské základny. A teď mi dovolte krátký historický exkurz.
V roce 2006 začal boj o radar v Brdech, který prosazovala tehdejší vláda Mirka Topolánka z ODS, později doplněná koaliční strany KDU-ČSL a Stranu zelených. Vláda tvrdošíjně odmítala referendum a hodlala stavbu radaru v Brdech protlačit silovou cestou pouze skrze parlament a nikoli nechat rozhodnout na základě referenda, jak požadovala opozice. Proč tomu tak bylo je naprosto zřejmé – veřejnost byla podle tehdejších průzkumů jednoznačně proti stavbě amerického radaru. Po silném odporu právě ze strany veřejnosti v čele s iniciativou Ne základnám a peticí mladých komunistů, dotčených obcí i tehdejší opozice reprezentovanou KSČM a ČSSD vedenou Jiřím Paroubkem, nakonec samy Spojené státy od svého záměru v roce 2009 upustily. Mimochodem už tehdy patřil k nejhorlivějším zastáncům radaru nynější europoslanec ODS Alexandr Vondra. Zklamání muselo být tehdy v tomto pravicovém táboru obrovské.
A teď se přenesme do ledna 2020, kdy Alexandr Vondra sám začne bájit o vojenské základně USA na našem území. Když se opět vzedme vlna odporu, tak hodí pravice zpátečku, ale po nástupu k moci začne vyjednávat vojenskou smlouvu s USA – tzv. obrannou dohodu – kde je část článků ve smlouvě velmi podobná tomu, co obsahovala ta o radaru v Brdech. O tom, že s vojenskou základnou tato smlouva nemá nic společného, to mohou lidé, kteří o ní dvacet let sní, vykládat tak leda v mateřské škole.
Na Slovensku mluví o ztrátě suverenity
A proč jsem zmiňovala tu slovenskou verzi tzv. obranné dohody? Protože je velmi podobná té naší. A před jejím přijetím k ní sepsal asi 25stránkovou analýzu slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Ta jednoznačně potvrzuje zásadní zásahy do suverenity – v tomto případě Slovenska. Mimochodem tehdejší opozice vůči této smlouvě na Slovensku měla omezeno právo vystupovat i diskutovat ve slovenském parlamentu.
Nyní se pojďme na vlastní články této smlouvy. Dobře se usaďte, možná si nalejte i něco ostřejšího, protože to bude síla.
Nejprve si vyjmenujme, co vlastně ozbrojené síly USA na základě této smlouvy, kterou nelze vypovědět dříve než po 10 letech – na našem území získají: vojenská letiště Čáslav, Náměšť, Pardubice, logistické centrum Mošnov, vojenské výcvikové prostory Hradiště, Libavá, Boletice, Březina a vojenské posádky Vyškov, Rančířov a Stará Boleslav. Vše sice formálně zůstane ve vlastnictví ČR, ale fakticky nad nimi naše země nebude mít žádnou – nebo naprosto omezenou kontrolu.
Bez naší kontroly a zdarma
Na všech zmiňovaných územích dle článku 3, odst. 1 „jsou ozbrojené síly USA (…) oprávněny k nerušenému přístupu a užívání dohodnutých zařízení a prostorů pro účely návštěv, výcviku…“ ale také k „shromažďování a rozmisťování ozbrojených sil a materiálu“. V odst. 2 článku 3 smlouvy pak „opravňuje Česká republika ozbrojené síly USA, aby kontrolovaly vstup do dohodnutých zařízení“. A pokud by se něco stalo nebo z nějakého důvodu chtěly orgány ČR zkontrolovat daná území? Musí o to potupně požádat, což rovněž stojí v citovaném článku 3, tentokrát ovšem ve 3 odstavci, kde se v tomto ohledu praví: „Výkonné orgány stanoví postupy týkající se přístupu českých orgánů z mimořádných, bezpečnostních či jiných důvodů…“. A k tomu možná ještě poslední informace, kterou upravuje odstavec 6 následujícím: „Česká republika poskytne veškerá dohodnutá zařízení a prostory bez nájemného či obdobných nákladů pro ozbrojené síly USA.“ A ještě jim na základě odstavce 8 „Český výkonný orgán podpoří úsilí ozbrojených sil USA podle tohoto článku obstaráním českých oprávnění a povolení pro výstavbu…“ Kéž by české orgány podobně pomáhaly českým rodinám – například rekonstruujícím své domy a byty!
A teď dávejte dobrý pozor! Odstavec 4 článku 3 se totiž může týkat každého občana naší země, každého z nás. „Na základě žádosti ozbrojených sil USA vyvine český výkonný orgán (…) úsilí, aby usnadnil ozbrojeným silám USA (…) dočasný přístup a užívání soukromých pozemků a zařízení (včetně silnic, přístavů a letišť) a veřejných pozemků a zařízení (včetně silnic, přístavů a letišť), které nejsou součástí dohodnutého zařízení.“ A k tomu třešnička o kousek dál: „Ozbrojené síly USA (…) neponesou náklady takové pomoci.“ Takže si to přeberme – v případě potřeby mohou použít de facto jakýkoli majetek – soukromý, obecní i veřejný – a ještě to bude grátis. Stejně jako poskytnuté objekty a prostory, jak jsme si řekli před chvílí.
Podobně výživný je článek 4 – hlavně odstavec 2! „Ozbrojené síly USA budou mít výlučnou kontrolu nad přístupem, užíváním a nakládáním s tímto umístěným materiálem a budou mít neomezené právo kdykoli odvézt tento materiál z území České republiky.“ Nevím, z čeho tedy čerpali propagandisté z ministerstva obrany, kteří odmítají v rámci otázek a odpovědí na webu, že by byly na území ČR rozmístěny zbraně hromadného ničení. Smlouva o nich totiž vůbec nehovoří. Tudíž je nepotvrzuje, ale ani nevyvrací. A z otázky umístění jaderných zbraní utekli přímo ukázkově – poslechněte si odpověď – cituji „Rozmístění jaderných zbraní USA v Evropě v souladu s jadernou politikou NATO je dlouhodobě etablované a nelze předpokládat, že se na něm v dohledné době bude cokoli měnit.“ Tak si to pojďme přeložit – smlouva o jaderných zbraních vůbec nemluví. Tedy opět – nepotvrzuje je a ani nevyvrací. O čem ale mluví, je fakt, že výlučnou kontrolu nad zbrojním materiálem má USA. Mluví také o tom, že smlouva je minimálně na 10 let, takže otázka „dohledné doby“ je tak trochu passé. A slova „nelze předpokládat“, to je skutečně píárový majstrštyk. Spoustu věcí nelze předpokládat. Já také nepředpokládala, že po více než 15 letech povedu znovu boj o radar. Já také nepředpokládala, že po vládě Petra Nečase může přijít pětidemoliční četa. Ale zpět k tématu…
Kolik jich bude? Nevíme
Kolik tady bude vlastně amerických vojáků, případně jejich rodinných příslušníků? To tato vojenská smlouva opět nespecifikuje. Co ale naopak specifikuje je, že po příslušnících ozbrojených sil „nebude Česká republika vyžadovat pasy či víza pro vstupy na území České republiky“. Ani se na ně „neuplatní české právní předpisy upravující registraci a kontrolu cizinců“. Jen pro úplnost toto je článek 7, odstavce 2 a 3. Podobně to bude i s pohybem letadel, plavidel a vozidel. Pamatuje na to článek 11, v němž se praví „Letadla, plavidla a vozidla provozovaná ozbrojenými silami USA, nebo výlučně pro ně, mohou volně vstupovat a pohybovat se na území České republiky…Na palubu takových letadel, plavidel a vozidel nebude možné bez souhlasu Spojených států vstupovat nebo je podrobovat prohlídce.“ To, že americká letadla nebudou podléhat žádným běžným poplatkům už je pak v tomto světle maličkost.
Jedním z nejkontroverznějších článků má číslo 12 a řeší trestní jurisdikci a přestupky. Hned odstavec 1 je pro mě osobně děsivý – „Česká republika uznává zvláštní důležitost kázeňské pravomoci orgánů ozbrojených sil USA (…) proto na žádost Spojených států (…) se vzdává na přednostního práva na výkon trestní jurisdikce…“. Tak. Tady to máte černé na bílém. České úřady budou informovány pouze o závažných trestných činech se sazbou vyšší než 1 rok vězení natvrdo. Podobně se bude přistupovat i ke způsobené škodě, kdy článek 15 v odstavci 1 hovoří o tom, že „bez ohledu na závazek stran spolupracovat ohledně odškodnění (…) nebudou jednotliví příslušníci podléhat žádnému řízení či souvisejícím postihům“ Chtěla bych jen dodat, že takovou míru imunity nemají ani poslanci nebo senátoři.
A protože Američané asi slyšeli, že Česká republika bude mít zřejmě nejvyšší sazbu DPH v Evropě, teda pokud to Stanjura zase nepoplete a nepustí do veřejnosti tzv. pracovní materiál, dohoda obsahuje v článku 16 i osvobození od DPH. A to nejen pro služební, ale i soukromé účely, který pro jistotu definuje článek 17. Aby se nerušeně mohli vojáci USA a jejich rodinní příslušníci dívat, jak oslavně o nich hovoří provládní Česká televize, nebudou muset platit poplatky ani jí. Stejně tak nebudou muset kupovat dálniční známky a platit jakékoli registrační či licenční poplatky.
Podobně budou na základě článků 18 a 19 osvobozeni od cel na dovážené zboží. Velmi zajímavý je v tomto ohledu článek 21 probírané dohody nazvaný „podpůrné činnosti v oblasti vojenské služby“. Co to tedy podle smlouvy je? „Podpůrné činnosti v oblasti vojenské služby jsou organizace zahrnující vojenské služební prodejny, prodejny potravin, bankovní a jiné finanční činnosti, jiná prodejní místa, otevřená stravovací zařízení, společenská a vzdělávací centra a služební rekreační prostory…“ Pamatujete na neustálou kritiku toho, jak to měli upraveno sovětští vojáci? A myslíte, že ČT a režimní novináři budou v tomto ohledu měřit stejným metrem i Američanům? Mimochodem ani v těchto zvláštních obchodech pro Američany a jejich rodiny nebude naše země vyžadovat žádná povolení, vzdává se kontroly, inspekcí a samozřejmě osvobozuje tyto prodejny a služby od cel a poplatků. Kéž by jednou tak Česká republika byla přívětivá i k našim občanům. Vzpomeňte, kolik poplatků a daní na vás chystá Fialova pětidemoliční vláda.
Ale ani tzv. obranná dohoda nezapomíná na možnost dobře si vydělat. Je skryta v článku 26. Dodavatelé pro USA se totiž nebudou muset zdržovat získáváním různých povolení či registrací. Rovněž nebudou muset platit žádné spotřební daně – takže benzín, alkohol i cigarety budou mít Američané i s rodinami za hubičku. Jo a pokud bude firma dělat pro Američany, teda pardon pro ozbrojené síly USA, nemusí platit ani daň z příjmu. Sladký lep pro podnikatele spojené s různými politiky a politickými stranami.
Takže u nás budeme mít zbraně, jen nebudeme vědět jaké. Pak u nás budeme mít vojáky – nevíme kolik – se zvláštním postavením v rámci daňového i právního systému. Budeme tu mít jejich rodinné příslušníky, speciální obchody pro vojáky USA a jejich rodiny. Co nám ještě chybí? Zajištění jejich bezpečnosti. A neuhodnete, kdo za to bude zodpovídat a hlavně – kdo to bude platit. Asi někteří možná už tuší… Bingo! Bude to Česká republika a čeští daňoví poplatníci. Kdybyste mi nevěřili, koukněte na článek 6 odstavec 1.
Nenechme to být!
Na úplný závěr tedy – KSČM je i v této věci konzistentní. Smlouvu odmítáme zejména ze tří zásadních důvodů. Prvním je otázka, proč má být takováto smlouva vůbec uzavírána. Podle našeho soudu se jedná o rektální alpinismus českých politiků k USA. Druhý moment je omezení SUVERENITY tak, jak jsme si popsali před chvílí. Česká republika tak ztratí zase kousek, či spíše velký kus, ze své svébytnosti. Třetím důvodem, proč tuto vojenskou smlouvu odmítáme je fakt, že s největší pravděpodobností znamená – a to jsme si opět ukázali – předstupeň k vybudování vojenské základny, nevylučuje výslovně umístění zbraní hromadného ničení ani jaderních zbraní. A my odmítáme jakékoliv – znovu opakuju – JAKÉKOLIV – cizí základny či vojska na území naší země. Mimochodem, po tom všem, co zaznělo, nepřipadá Vám, že ČR bude tak trochu v roli vazala? Mně teda rozhodně ano.
V tomto smyslu už činíme také konkrétní kroky. Podařilo se nám sesbírat už 10 tisíc podpisů pod petici proti umístění cizích vojsk a základen na území ČR, díky čemuž budeme moct tuto problematiku otevřít na půdě Poslanecké sněmovny. Co myslíte, přidá se k nám někdo z parlamentní i neparlamentní opozice? No, uvidíme, zatím toto téma měly ostatní strany a hnutí spíše jako marketingový nástroj, než aby s tím reálně chtěly něco dělat. My se jdeme bít dál. Pojďte do toho s námi!